Hodina práce naplní peněženku každého z nás jinak
Hodinovou prací v zaměstnání získá každý z nás trochu jinou sumu. Někdo nemá třeba ani 100 Kč jiný může mít i přes 300 Kč. Celá věc není úplně jednoduchá a záleží na více faktorech, ovlivňuje ji samozřejmě výše hrubé mzdy i minimální mzdy, pracovní obor a odvětví, ale třeba i roční období. Podívejme se na věc trochu blíže i s pomocí statistiky.
Rozhodujícím činitelem je a bude minimální mzda
To kolik si vyděláme za hodinu práce zásadně souvisí s aktuálně platnou minimální mzdou. Minimální mzda běžného zaměstnance činní aktuálně 9 200 Kč měsíčně, což znamená hodinovou mzdu 55 Kč. Částka není nijak přehnaně vysoká, ale buďme rádi že jsme zdraví, protože zaměstnanec s invalidním důchodem má při minimální mzdě peněz ještě méně. Za hodinovou práci jen 48 Kč protože jeho minimální mzda je v roce 2015 jen 8000 Kč.
V roce 2016 se zvýší minimální mzda na 9 900 Kč a vzroste tedy i mzda hodinová na 58 Kč. Polepšit by si měli i zaměstnanci s invalidním důchodem u kterých by měsíční minimální mzda měla stoupnout na 9 300 Kč a hodinový výdělek by měl vzrůst na 55 Kč.
Hodinová mzda se vypočítává z hrubé mzdy za kalendářní čtvrtletí a tato částka se vydělí počtem skutečně odpracovaných hodin. Tato veličina se v průběhu měsíců mění. Vliv má i to zda v daném čtvrtletí čerpal zaměstnanec dovolenou byl nemocný a podobně.
Nejvíce nemá horník nebo zemědělec, ale bankéř a IT specialista
Výši hodinové mzdy rozhodnou měrou ovlivňuje i naše profese, ale záležitost opět není úplně logicky jednoznačná. Záleží na trendech doby a atraktivitě oboru. Znamená to, že nejvíce si za hodinu nevydělá těžce fyzicky pracující horník nebo zemědělec a dokonce ani lékař. Podle statistik jsou na tom dnes s hodinovou mzdou nejlépe bankéři nebo internetoví specialisté a podobné profese. Tady se hodinová mzda přehoupne v korunách přes tři stovky. Zaměstnanec s průměrnou hodinovou mzdou bude na uvedenou sumu pracovat nejméně o dvě hodiny déle.
Do hodinové mzdy nám zasahuje i roční období
Dalším hlediskem, které se promítá do naší hodinové mzdy je kromě minimální mzdy a oboru i roční období. Nejvyšší hodinové mzdy mívá ale velká většina zaměstnanců ve třetím a čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku, ovlivňuje to i výplata odměn a prémií, která je většinou stanovena až na konec roku. Z hlediska aktivity bývá nejplodnější druhé a třetí čtvrtletí zemědělci, strojírenství učitelé, ale na hodinových mzdách se to projeví až právě ve třetím a čtvrtém čtvrtletí.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací