I nemovitost je možné reklamovat
Reklamace se dá uplatnit nejen při koupi zboží a služeb, ale její zásadní podstata se týká i nemovitostí. Kdo není v dané oblasti spokojen s tím, co si koupil, může se hlásit o svá práva.
Reklamací se uplatňuje odpovědnost za vady
Za své zaplacené peníze má zákazník právo dostat kupovanou věc ve stavu odpovídajícím kupní smlouvě bez skrytých vad. Pokud zákazník zjistí u již zakoupené věci vadu, má právo v odpovídající lhůtě pro danou věc uplatnit reklamační nárok. Reklamace je právní jednání, při kterém smluvní strana uplatňuje odpovědnost za vady a plnění. Uvedený způsob právního jednání se vztahuje i na koupi nemovitostí
Reklamaci u zakoupených nemovitostí řeší paragrafy občanského zákoníku. S novým občanským zákoníkem od roku 2014 se prodloužila možnost uplatňovat reklamační nároky na skryté vady nemovitostí ze šesti měsíců na pět let. Uvedené opatření se týká pouze skrytých vad, které nebyly patrné při převzetí nemovitosti, ale projevily se později až během užívání nemovitosti kupujícím. Zrádné vady, které nemovitost v okamžiku nákupu už má, ale nejsou viditelné a projeví se až po delší době užívání, i když se nový majitel o nemovitost řádně stará, se většinou týkají elektroinstalace, rozvodů vody, vad nosných konstrukcí atd.
Odpovědnost za uvedené vady má ze zákona prodejce, ten má povinnost odevzdat kupujícímu nemovitost ve stavu přímo ujednaném ve smlouvě nebo ve stavu odpovídajícím typu a povaze nemovitosti, který může kupující rozumně očekávat.
Při koupi nemovitosti je důležité stanovit záruční dobu a podmínky smlouvy
U každé koupě je důležité se pečlivě věnovat stanovení smluvních podmínek, protože jen toho, co je srozumitelně a jednoznačně ukotveno ve smlouvě, se lze domáhat v případě reklamačních nároků. Zvláště při koupi nemovitosti je tedy důležité postupovat při stanovení podmínek s rozvahou a nepodepisovat dříve dokud nemají obě strany ve všech náležitostech jasno a navzájem se akceptují.
Ve smlouvě o koupi nemovitosti je nutno věnovat bedlivou pozornost stanovení délky záruční doby. Zákon totiž žádnou jednoznačnou záruční dobu při kupování nemovitostí nijak nestanoví. Pokud si kupující s prodávajícím záruční dobu neujednají, nemohou pak v případě problémů s daným termínem operovat a dožadovat se ujednané doby.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací