I při podnikání se dá ušetřit za elektřinu
Bez elektrické energie se neobjde téměř žádné podnikání a výdaje za energie tvoří nemalou položku firemních financí. I při podnikání je však možné platit za energii v rozumné míře. Je potřeba se jen informovat počítat a uvažovat.
Na počátku je dobré zjistit si sazby a ceny tarifů, jaké jednotliví dodavatelé elektřiny nabízejí, porovnat si ceny a poptat se, kdy je nejvhodnější uzavřít smlouvu. I v této oblasti hraje úlohu konkurenční prostředí a dodavatelé se snaží si zákazníky získat a udržet nabídkou zajímavých cen. Není dobré záležitost uspěchat, ale naopak porovnávat nabízené a následně si vybrat dodavatele, který bude umět nastavit podmínky firmě na míru. V roce 2015 se cena silové elektřiny pro podnikatele snížila o 2 až 5% a na tom se již dá při správném postupu ušetřit.
Základem úspěchu je správná sazba a tarif
Distribučních sazeb elektřiny je celkem dvanáct, ty určené podnikatelům nesou označení C, sazby pro domácnost mají označení D a tak dále. Menší podnikatel si vystačí s jednotarifovou sazbou pro běžné spotřebiče a elektřina je po celý den stejně drahá. Dále je zde dvoutarifová skupina, kam už patří náročnější spotřebiče, jako třeba akumulační vytápění, označené c25d, tepelná čerpadla c56d a podobně. Tato zařízení jsou již schopna odebírat v části dne elektřinu levněji.
Dalším krokem k levnější elektřině je volba správného tarifu.Ten už se liší dodavatel od dodavatele a právě dobrý dodavatel jedná s každým zákazníkem individuálně a pomůže vybrat tarif pro konkrétní potřeby firmy. Záleží na typu podnikání, vybavení provozovny a dalších podmínkách. Určité typy spotřebičů jsou svázány s určitou sazbou. Záleží na tom k jaké činnosti bude energie sloužit, jestli se s ní bude topit, ohřívat voda, pohánět stroje a podobně. Podnikatelské sazby vychází z rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a z toho je potřeba vždy vycházet a radit se s odborníky na danou problematiku.
Co s elektřinou, když podnikáte i bydlíte na jednom místě?
Jak uvádíme výše jsou určeny rozdílné distribuční ceny pro podnikání a domácnosti. Jenže jak postupovat v případě, kdy se podniká a bydlí v jednom. Opět bude záležet na individuální situaci, spotřebičích které potřebujete k podnikání a na tom zda si náklady za elektřinu budete zahrnovat do daní či nikoliv. Pokud budete náklady za elektřinu daňově uplatňovat je třeba využívat sazbu C, protože sazbu D uplatnit nelze, ta je určena jen domácnostem. Samozřejmě je možné mít pro jedno místo obě sazby a podle podlahové plochy mít oddělenu sazbu podnikatelskou od sazby domácnosti. Zde se opravdu vyplatí využít rad odborníka a na firemních financích to pak jistě poznáte.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací