Internetbanking už během září bude použitelný u všech bank jen se silným zabezpečením potvrzení identity
Důraz na maximální ochranu a zabezpečení citlivých údajů stále roste zvláště v digitálním prostoru a naplno se týká také internetového bankovnictví. Nejpozději do poloviny září musí proto všechny banky v Česku najet na systém silného dvoufázového zajištění, což pro klienta znamená, že pro vstup do bankovnictví musí svoji identitu vždy potvrdit SMS kódem, mobilním klíčem či podobným způsobem zabezpečení.
Vstup do internetového bankovnictví už u všech bank jen s trojitým ověřením identity
Internetové bankovnictví používá stále více lidí, ale současně s tím stále vzrůstají i rizika podvodů, krádeží, zneužití údajů a další kriminální činnosti. Z uvedeného důvodu je třeba daný segment maximálně střežit a dbát na nejvyšší možnou ochranu. Pravidla ochrany je nutné nastavovat v celoplošném měřítku. A proto nejpozději do poloviny září musí přísnější pravidla ochrany odpovídající směrnici EU s označením PSD2 nastavit u internetového bankovnictví všechny banky v Česku, které dané opatření dosud nezavedly. Týká se to především menších bank jako je například Fio banka, mBank či Hello bank. Mnozí silnější hráči jako třeba Česká spořitelna a další už daný systém ochrany nějakou dobu používají.
Novinka se týká změny v přihlašování klienta ke svému účtu, respektive potvrzení jeho identity. Pro přihlášení je nutné kromě přihlašovacího jména a hesla zadat též unikátní ověřovací SMS kód, který klient dostane SMS zprávou při každém vstupu na účet. Jiným typem takového potvrzení identity je též přihlašování pomocí takzvaného mobilního klíče, což je speciální aplikace sloužící k danému účelu, ale její použití zatím také nabízí jen některé banky například Česká spořitelna nebo Komerční banka. Stejnou alternativou této aplikace bude aplikace mKlíč u mBank.
U mBank a Air Bank je možné si pro odesílání plateb nastavit systém důvěryhodného zařízení
Většina pravidel často v sobě mívá nějakou tu výjimku a platí to i pro uvedené zabezpečení bankovnictví, ale jen pro mBank či Air Bank. U jmenovaných finančních ústavů si může uživatel internetového bankovnictví svůj počítač, tablet nebo mobil nastavit na systém důvěryhodných příjemců plateb a u těch příjemců, které si takto označí, nebude muset při odesílání plateb potvrzovat identitu kódem či klíčem.
Pozor na zapomenuté heslo či změnu telefonního čísla bude třeba zajít na pobočku nebo věc vyřizovat s ověřeným podpisem
Posílení ochrany a zabezpečení znamená, že mohou nastat krušné chvilky zapomnětlivcům hesel a ve střehu musí být i uživatelé internetového bankovnictví, u kterých dojde ke změně telefonního čísla. K zapomenutému heslu se už majitel jen tak snadno nedostane. Kdo zapomene, bude muset pro obnovení přístupu na pobočku případně záležitost vyřídit elektronicky, ale jen s elektronicky ověřeným autorizovaným podpisem. Taktéž změnu mobilního telefonního čísla, na které jsou uživateli zasílány ověřovací SMS je nutné bance nahlásit a ověřitelně potvrdit.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací