Jak postupovat při žádosti o starobní důchod
K odchodu do starobního důchodu musíme mít splněny dvě základní podmínky. Musíme dosáhnout potřebný důchodový věk a mít splněnu potřebnou dobu důchodového pojištění. Pokud jsou tyto podmínky splněny, je možnost kdykoliv podat žádost o starobní důchod. Vždy je potřeba počítat s tím, že vyřizování žádosti nějakou dobu potrvá a důchod nedostaneme okamžitě. Proto je dobré podat žádost s určitým předstihem než ukončíme pracovní činnost a v klidu si věci rozmyslet a připravit.
Jak dlouho vyřízení žádosti trvá
Žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení a záleží na tom, zda tato instituce má všechny podklady k vyřízení. Česká správa sociálního zabezpečení má stanovenu lhůtu pro seznámení se s podklady a vydání rozhodnutí. Tato lhůta trvá 90 dnů od podání žádosti a v této lhůtě musí vydat rozhodnutí. V případě, že žadatel splňuje předepsané podmínky nároku na důchod, poskytuje ČSSZ ještě před vydáním rozhodnutí žadateli zálohu důchodu.
Co by měl žadatel udělat
Je dobré si předem zjistit, zda jsme již dosáhli důchodový věk a potřebnou dobu pojištění. Toto se dá zjistit na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, nebo na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz. Na těchto stránkách nalezneme kalkulátor výpočtu důchodu. Když zde vyplníme datum narození, pohlaví a žena přidá ještě údaje o počtu vychovaných dětí, pak se dozvíme důchodový věk i kdy máme možnost požádat o předčasný důchod. Je také dobré zjistit si požadované potřebné roky pojištění. To je možné zjistit z Informativního osobního listu důchodového pojištění. Tento doklad lze obdržet na základě písemné žádosti na ČSSZ. Tiskopis lze nalézt na stránkách ČSSZ. Žádost lze odeslat elektronicky, nebo poštou na adresu ČSSZ, Křížová 25 225 08 Praha 5
Co musí žadatel o starobní důchod udělat
Musí osobně sepsat žádost o přiznání starobního důchodu na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Občan, kterému jeho zdravotní stav neumožňuje podat žádost o důchod osobně, může tuto žádost podat prostřednictvím svých rodinných příslušníků, ale vždy jen na základě lékařské zprávy vydané ošetřujícím lékařem. Žádost se sepisuje nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání starobního důchodu.
Doklady potřebné k žádosti o důchod
K žádosti o starobní důchod potřebujeme doklady:
- občanský průkaz, u cizinců pas, nebo povolení k pobytu
- doklady o studiu, nebo vyučení i v případě nedokončení
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy, výpisy z matriky narození nebo rozhodnutí o době a rozsahu péče)
- muži předkládají i doklady o výkonu vojenské služby
Zvolit formu výplaty důchodu
Je důležité uvést již v žádosti, zda má být důchod vyplácen v hotovosti poštou, nebo na účet žadatele. V případě výplaty na účet, přikládá žadatel k žádosti o důchod ještě vyplněný a bankou potvrzený tiskopis, který je žádostí o zřízení výplaty na účet majitele konta. Případně žádost o zřízení výplaty na účet manžela nebo manželky.
Podobné články
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíRok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…
Více informacíVýchovné se bude postupně snižovat a bude zavedena nová podpora za péči o blízké
Plánovaná důchodová reforma, kterou připravuje vláda pro nadcházející období, zahrnuje strategii postupného…
Více informacíVýchovné náleží i k předčasnému starobnímu důchodu a nekrátí se
Výchovné je příplatek ke starobním důchodům, který má alespoň částečně kompenzovat nižší důchod rodiči,…
Více informací