Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal vyplácet mzdy a dostal se do insolvence, existuje zákonná možnost, jak se domáhat kompenzace svých nevyplacených mzdových nároků. Tato situace je bezesporu stresující a může způsobit finanční i psychické obtíže, ale důležité je vědět, že zaměstnanci nejsou v těchto případech ponecháni svému osudu.
Žádost musí být vždy písemná na k tomu určených tiskopisech a neobejde se bez dokládání
Základním krokem, který by měl zaměstnanec učinit, je podání žádosti o uspokojení mzdových nároků. Tato žádost musí být vždy písemná a podložená doklady prokazujícími oprávněnost nároku.
Žádost je možné podat u kteréhokoli Úřadu práce v České republice. Úřad práce poskytuje speciální formuláře, které jsou určeny právě pro tyto účely. Jedná se o formulář „Žádost o uspokojení mzdových nároků“ a „Doložení mzdových nároků zaměstnance“. Tyto tiskopisy je možné stáhnout přímo z internetových stránek Úřadu práce ČR nebo si je vyzvednout na kterékoli jeho pobočce.
Doklady musí jasně prokazovat oprávněnost a výši nároku
Doklady jsou klíčové, protože slouží jako důkaz, že zaměstnavatel skutečně dluží mzdu za určité období. Mezi tyto doklady patří například pracovní smlouva, která prokazuje existenci pracovního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, mzdový výměr nebo výplatní lístky za období, kdy mzda nebyla vyplacena.
Dalším podstatným dokumentem je potvrzení o zaměstnání, známé také jako zápočtový list, které předkládá zaměstnanec a které potvrzuje, jak dlouho u daného zaměstnavatele pracoval. V případě, že pracovní poměr již byl ukončen, je třeba přiložit i dokument o rozvázání pracovního poměru. Velmi důležité je také potvrzení od zaměstnavatele nebo mzdové účetní o tom, že mzdy za určité období nebyly vyplaceny.
Pokud výši nároku nelze jednoznačně doložit dostane zaměstnanec kompenzaci je v částce minimální mzdy
V případě nedostatečného doložení výše nároku riskuje zaměstnanec, že mu budou mzdové nároky přiznány pouze ve výši minimální mzdy. Tato částka se určuje buď ke dni vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo ke dni oznámení o zahájení insolvenčního řízení.
Jakou částku může zaměstnanec prostřednictvím této kompenzace dostat a kdo o ni může žádat, prozrazuje jeden z předchozích článků na tomto portálu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací