Jak to vlastně bude s důchodovým stropem?
Dnes si koaliční rada opět lámala hlavu s hranicí odchodu do důchodu. Bude, nebude, a pokud ano, tak jaká vlastně? Jednání nebude snadné.
Babiš a Marksová vidí odchody do důchodu stále rozdílně
Když se dva dívají na totéž, nemusí totéž vidět, a nebo mohou sdílet stejný pohled dokonce jen určitý čas. To potvrzují i ministr financí Andrej Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová při řešení odchodu občanů do důchodu. A když se nad uvedenou věcí má dohodnout ještě celá koalice, je problém ještě rozmanitější a hledání shody komplikovanější.
O otázce stanovení určitého stropu pro odchod do důchodu a změnách důchodového systému se hovoří již dlouho. Dokonce se o tom diskutovalo již v době, kdy ti, kteří dnes rozhodují, byli voleni do svých funkcí. V té době byly jejich pohledy ještě dosti shodné. Shoda panovala hlavně v tom, že hranice pro odchod do důchodu být má, když ji mají všechny státy v okolí. Jenže dnes je situace jiná. Tvůrci novely se shodují pouze v tom, že je potřeba změnit celý důchodový systém, aby odpovídal zejména potřebám vyššího věku, kterého se lidé dožívají a dalším souvislostem na to napojeným. Jenže jak to provést efektivně a v jakém věku posílat lidi do důchodu, na to jednoduchá odpověď neexistuje.
Marksová chce jistotu pro stáří a Babiš přemýšlí, jak ušetřit
Ministryně Marksová, se pro poctivé pracující stále snaží hájit pevný bod odchodu do důchodu daný jasnou hranicí. Když hranice 65 let neobstála, zkoušela to paní ministryně s hranicí 67 let, ale ani ta u ministra Babiše nenašla přijetí. Ministr financí se na situaci dívá hlavně z hlediska, co stanovení hranice odchodu do důchodu udělá s rozpočtem a vychází mu, že taková, jak ji vidí ministryně Marksová být nemůže, a že když už nižší hranice pro odchod do důchodu, tak jen pro zátěžové profese těžkého průmyslu, zdravotníky apod.
Stanovení hranice pro odchod do důchodu bude vždy věc politicky náročná
Dohodnout se na akceptovatelné hranici věku pro odchod do důchodu bude vždy úkolem politiků, je a bude to věc vždy náročná a zřejmě nepůjde jednoznačně ukončit v určitém bodě a trvale. Vždy bude potřeba vycházet z aktuálního stavu společnosti. Důležitým faktorem v tomto případě vždy bude věk dožití, který stoupá a z něhož bude nutno vycházet a podřizovat se mu. Věková hranice tedy zřejmě bude muset být stanovena vždy s ohraničeným horizontem. Což znamená, že pokud se věc nakonec podaří prosadit, bude to zřejmě jen na nějakou dobu a další vlády budou upravovat znovu.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací