Jeden lékařský posudek k posouzení způsobilosti zaměstnance stačit nemusí
S posouzením zdravotní způsobilosti zaměstnance k výkonu určité práce může být problém, zvláště ve chvíli, kdy zaměstnanec následkem zdravotních komplikací o uvedenou způsobilost náhle přichází. Pokud v daném případě chybí mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem vůle ke společnému řešení problému, dostává se ke slovu soud.
Ne každý lékařský posudek o zdravotní způsobilosti má tu správnou váhu
Zdraví člověka je velmi složitá záležitost a velmi snadno může dojít k jeho zásadnímu poškození zvláště při práci. Následné období prokazování toho, zda zaměstnanec může nadále vykonávat práci, kterou konal než ke zdravotním problémům či poškození zdraví došlo, může být velmi náročné pro zaměstnance i jeho zaměstnavatele a nezřídka může celý proces skončit u soudu.
Pracovní způsobilost zaměstnance k výkonu určité práce se sice posuzuje v souladu s ustanoveními zákona č. 373/2011 o specifických zdravotních službách prostřednictvím posudků vydaných pracovnělékařskou posudkovou službou, ale uvedený posudek nemusí dosáhnout svého cíle a nalézt patřičnou odezvu u zaměstnavatele. Samotný posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb nepředstavuje posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci, které by bylo pro zaměstnavatele ze zákona absolutně závazné. Zaměstnavatel nemusí uznat důvody v posudku uváděné, může se stavět proti, nemusí chtít poskytnout zaměstnanci při výpovědi z důvodů zdravotních komplikací patřičné odstupné.
Pokud dojde k uvedené vyhrocené situaci, má zaměstnanec právo obrátit se o pomoc s řešením svého problému na soud, který bude celou situaci zkoumat a vyžádá si podrobný znalecký posudek ke zdravotnímu stavu zaměstnance a jeho pracovní způsobilosti.
Pokud zaměstnanec přichází o zaměstnání z důvodů uvedených v § 52 písmene d) má nárok na odstupné
Pokud se do záležitosti vloží soud, celý proces se zřejmě protáhne, ale zaměstnanci se vyplatí vytrvat. Zaměstnavatel má totiž povinnost danou zákonem a rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr, může jen ze zákonem uvedených důvodů. V případě, že oním důvodem je změna pracovní způsobilosti zaměstnance odpovídající paragrafu 52 písmene d) zákoníku práce a přezkoumání znaleckým posudkem označí uvedený důvod za opodstatněný. Má zaměstnavatel povinnost vyplatit zaměstnanci při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. Tuto povinnost ukládá zaměstnavateli také zákoník práce ve druhém odstavci § 67.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací