Jsou potřebné změny v sazbách DPH ?
Od roku 2015 budou v naší zemi uskutečněny změny v sazbách DPH. Někdo změny vítá, jinému vadí a stěžuje si na nepřehlednost. Jak je to s DPH u nás a v jiných evropských zemích i v zemích mimo Evropu?
Sazby DPH
Daňový systém každé země je jiný. Záleží na ekonomické a sociální politice jednotlivých států a na nastavení systému priorit.Daň z přidané hodnoty je základní složkou daňových systémů v evropských i mimo-evropských vyspělých zemích. V evropských zemích jsou sazby DPH vyšší a změny jsou častější, než je tomu ve státech mimo Evropu.
České země a DPH
Zákon o DPH poprvé vstoupil v platnost v roce 1993. Byly zavedeny dvě sazby daně z přidané hodnoty sazba základní a snížená. Zákon se několikrát změnil a měnily se i sazby daně. DPH je základní složkou státního rozpočtu i v naší zemi a sazby podléhají vývoji ekonomické a sociální situace. V roce 1993 byla základní sazba DPH 23% a snížená sazba 5%. Od roku 1995 až do dubna 2004 byla základní sazba 22% a snížená 5%. Se vstupem České republiky do EU přišlo snížení základní sazby DPH na 19% tato sazba vydržela do konce roku 2009. Od roku 2010 se základní sazba zvýšila na 20% a v roce 2013 se zvýšila ještě o procento na současných 21%. Snížená sazba se mění také. Od roku 2008 stoupá procento snížené sazby DPH zhruba v rozmezí dvou let od 9% až k současným 15%. Jak již víme, rok 2015 přinese další změnu do DPH v České republice. Budeme mít tři sazby DPH, základní bude 21% a dvě snížené budou 15 a 10 %.
DPH v Evropě
Jak je tomu jinde v Evropě V ostatních evropských zemích se mění sazby DPH častěji než u nás. Flexibilně zvyšují DPH podle potřeby vyššího daňového výnosu. V některých členských zemích EU se DPH zvyšuje i v průběhu roku. Kupříkladu Řecko změnilo DPH během roku 2010 dvakrát. Protože když se zvýší DPH je ihned patrné také zvýšení daňového výnosu. Základní sazby DPH stoupaly v posledních letech také v Maďarsku, Rumunsku či Řecku.
Mimoevropské země a DPH
V zemích mimo Evropu je zdanění nižší a DPH nepodléhá tak častým změnám, protože jsou nižší povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ve vyspělých mimo-evropských zemích je zdravotní a sociální zabezpečení více věcí občanů než státu. Občan si nese více zodpovědnosti za své zabezpečení v nemoci a ve stáří a daně se nemění tak často nebo vůbec. K takovým zemím patří například, Kanada, Japonsko, Austrálie a další. Tento systém prospívá rozvoji ekonomiky a přináší prosperitu dané zemi.
Vyrovnanější vývoj a méně časté změny
Závěrem lze tedy říci, že v zemích, kde je sociální odpovědnost delegována více na občana je stabilnější ekonomika, méně sociálních otřesů a s tím souvisí i daňová stabilita. Z uvedeného vyplývá, že časté změny DPH u nás i v dalších evropských zemích jsou potřeba, protože se přizpůsobují ekonomickému a sociálnímu vývoji v zemi a regulují dopad případných nepříznivých situací.
Podobné články
V oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíElektronicky poskytovaná služba z hlediska DPH
Správné stanovení místa plnění, ať už se jedná o dodávku zboží či poskytování služeb, představuje v oblasti…
Více informací