Jsou situace, kdy zaměstnavatel musí akceptovat, že si zaměstnanec nemůže lékařské záležitosti vyřídit v nejbližším zařízení
Žádný zaměstnavatel není nadšen nepřítomností zaměstnance na pracovišti, ani když tato nepřítomnost souvisí s nutnou návštěvou zaměstnance u lékaře. S poskytováním náhrady mzdy a pracovního volna pro takové situace může mít zaměstnanec problémy, i když zaměstnavatel má ze zákona povinnost uvedené poskytnout a velké nepříjemnosti mohou nastat zvláště v situacích, kdy zaměstnanec musí ke vzdálenějšímu lékaři.
V odůvodněných případech musí zaměstnavatel uznat zaměstnancem navštívené zdravotnické zařízení za nejbližší, i když nejbližším není
Zákoník práce spolu s nařízením vlády o překážkách v práci stanoví, kdy při překážkách v práci má zaměstnanec nárok na pracovní volno či pracovní volno s náhradou mzdy. Jenže jak je všeobecně známo slova zákona se občas na situace v realitě aplikují velmi nesnadno a často pak dochází k nejrůznějším nepříjemnostem.
Nejedna takováto nepříjemnost často vzniká v situaci, kdy zaměstnanec nutně musí v pracovní době k lékaři, nemůže k danému vyšetření či ošetření využít lékaře či lékařské zařízení, které má nejblíže svému zaměstnání a žádá proto zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy.
Výše uvedená právní úprava dosti striktně stanoví, že pracovní volno s náhradou mzdy se na nezbytně nutnou dobu poskytuje zaměstnanci, když bylo potřebné lékařské vyšetření či ošetření provedeno v zařízení, které je nejblíže bydlišti či pracovišti zaměstnance, které je schopno danou péči poskytnout.
V případě, že je dané vyšetření či ošetření není provedeno v nejbližším zařízení, poskytuje se zaměstnanci na nezbytně nutnou dobu pouze pracovní volno bez náhrady mzdy.
Jak je, však už zmíněno výše životní situace se nejsou často stavěny na slova zákona a řešení se pak hledá velmi nesnadně. Nad palčivostí otázky ohledně nároku zaměstnance na pracovní volno s náhradou mzdy při nejrůznějších nemožnostech a nesnázích s návštěvou nejbližšího lékařského zařízení až se sešla i odborná Asociace pro kolektivní vyjednávání, aby pomohla zaměstnancům a jejich zaměstnavatelům s řešením dané problematiky. Více zde.
Podobné články
Nepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informacíNárok na mateřskou vznikne i při dřívějším porodu či nemoci v těhotenství
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má mnohem přísnější podmínky, než například nárok na rodičovský…
Více informacíPříjmy ze zaměstnání v zahraničí je třeba většinou daňově řešit i v ČR, ale někdy také ne
Mít příjem ze zahraničí, není v dnešní době ani u tuzemských občanů nijak neobvyklá záležitost. Uvedené…
Více informací