Karanténa s navazující izolací je jedna událost a takzvaná izolačka při nich zaměstnanci náleží také jen jednou
Mimořádný příspěvek k náhradě mzdy od zaměstnavatele takzvaná izolačka náleží zaměstnancům, kteří se kvůli koronaviru octnou v karanténě a stejně tak uvedený příspěvek náleží zaměstnancům v izolaci. Jenže co když se zaměstnanec například po týdnu karantény dostane následně do izolace, bude mu příspěvek vyplácen dvakrát či delší dobu?
Karanténa s navazující izolací jsou podle zákona o veřejném zdraví jedna událost a mimořádný příspěvek ke mzdě při nich zaměstnanci náleží pouze jednou
Takzvaná Izolačka čili mimořádný příspěvek k náhradě mzdy zaměstnanci v souvislosti s koronavirem se dává zaměstnancům z důvodů, aby jak s příznaky, tak se samotným onemocněním Covid-19 zůstávali v pracovní neschopnosti doma a nešířili nákazu dále.
Uvedený příspěvek náleží jak zaměstnancům s nařízenou karanténou, tak stejně tak zaměstnancům s nařízenou izolací. Příspěvek se všem vyplácí spolu s náhradou mzdy tedy v prvních 14ti dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.
Z opatření Ministerstva zdravotnictví k dané situaci plyne povinnost lékařům, aby nařízená izolace zaměstnance trvala 14 dnů. Na stejně dlouhou dobu se v současnosti z důvodu mutací nařizuje také karanténa. Příspěvek tedy náleží vždy pouze v době prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti.
Pro všechny případy, kdy na lékařem nařízenou karanténu navazuje izolace, platí podle zákona o ochraně veřejného zdraví, že se jedná o stejnou kontinuální sociální událost a náhrada mzdy spolu s výše uvedeným příspěvkem se vyplatí také pouze jednou za dobu prvních čtrnácti dnů ode dne, kdy byl zaměstnanec lékařem poslán do karantény a na situaci nic nezmění ani skutečnost, když lékař nejprve danému zaměstnanci vystaví eNaschopenku z důvodů karantény a následně témuž zaměstnanci vystaví jinou eNeschopenku z důvodů izolace a před tím ukončí předchozí neschopenku pro karanténu. Více zde.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací