Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Karanténa v jiném členském státě EU znamená zasílání dokumentace zaměstnavateli a podporu jako při nemocenské

Datum článku: 18. 09. 2020

Pobyt v karanténě v jiném členském státě EU znamená pro zaměstnance udržování kontaktu se zaměstnavatelem a jeho pravidelné informování, elektronické zasílání potřebné dokumentace a nemocenská.

Při nutnosti karantény v cizině by si měl zaměstnanec ohlídat, aby zaměstnavateli byla doručena všechna potvrzení kvůli náhradě mzdy a nemocenské

Lidí nakažených nemocí COVID-19 i lidí v karanténě přibývá v současnosti po tisícovkách denně. K nemoci lze přijít prakticky kdekoli včetně dovolených či služebních cest v zahraničí. Jak má v takovém případě postupovat zaměstnanec, který se octne v karanténě v některé z členských zemí EU, aby nic nezanedbal vůči svému zaměstnavateli?

Jak už tento portál informoval i v začátcích epidemie koronavirus nemusí být snadné se zaměstnavatelem řešit, ale vždy je nutné, pokud je to jen trochu možné, držet se pravidel pro danou situaci zákonem stanovených a platí to samozřejmě jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Pokud je našim občanům, kteří se nacházejí v cizině v zemích EU, ať už z důvodů turistických, pracovních či jiných, nařízena v době daného pobytu karanténa pravidla pro uplatňování nároku na nemocenskou podporu i pravidla pro chování vůči zaměstnavateli jsou shodná, jako když se zaměstnanec dostane do karantény v tuzemsku.

Pokud tedy uvedená situace nastane, musí zaměstnanec o situaci co nejdříve a bez zbytečného otálení informovat zaměstnavatele telefonicky či mailem. Zaměstnanec by měl v rámci daného sdělení informovat zaměstnavatele zejména o tom, jak dlouho bude jeho karanténa a tedy překážka v práci trvat. Poté je nutné si ohlídat vystavení potvrzení o nařízené karanténě. Česká republika má s členskými státy EU uzavřeny smlouvy o vzájemných jednotných způsobech postupu a vystavení potvrzení o nařízení karantény našemu občanovi zaměstnanci by neměl být problém a uplatnění nároku na nemocenskou probíhá podle smluvených společných evropských pravidel. Uvedené vystavené potvrzení zaměstnanec následně zašle svému zaměstnavateli do ČR. Pokud bude karanténa v cizině trvat déle, než 14 dnů musí zaměstnanec zaměstnavateli do ČR zaslat ještě vyplněný tiskopis Žádosti o nemocenské při pracovní neschopnosti v jiném členském státě. Tiskopis k uvedenému je na ePortálu ČSSZ. Je důležité i všechna další potvrzení o trvání i ukončení karantény zaměstnavateli z ciziny zaslat.

Postup je v podstatě totožný jako kdyby se jednalo o tuzemský případ karantény a zahraniční potvrzení a doklady mají díky unijním úmluvám stejnou váhu jako doklady tuzemské.

Následná výplata nemocenské probíhá podle stejných principů, jako když zaměstnanec stůně v Česku. Prvních čtrnáct dnů nemoci vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy v nemoci ve výši 60 procent průměrné mzdy. Od patnáctého dne nemoci vyplácí nemocenskou stát.

Zaměstnavatel musí karanténu zaměstnanci uznat jako překážku v práci

Pokud se týká přístupu zaměstnavatele, tak v případě že zaměstnanec svoji situaci nahlásí a dodá všechna potřebná potvrzení je zaměstnavatel povinen omluvit danou nepřítomnost zaměstnance jako překážku v práci na straně zaměstnance.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Datum článku: 25. 04. 2024

Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…

Více informací
Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026

Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026

Datum článku: 17. 04. 2024

V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…

Více informací
Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?

Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?

Datum článku: 12. 04. 2024

Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…

Více informací
Stát i v roce 2024 poskytne o  něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci

Stát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci

Datum článku: 12. 04. 2024

Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…

Více informací