Kdo a jak musí v roce 2024 podat přiznání k dani kvůli pronájmu?
V dnešní době, kdy se stále více lidí obrací k investicím do nemovitostí jako způsobu zajištění pasivního příjmu, se stává pronájem bytů, domů a nebytových prostor běžnou praxí. Avšak s příjmem z těchto aktivit přichází i povinnost danit tyto příjmy. To, co se může na první pohled jevit jako jednoduchá záležitost, se rychle může změnit v komplikovaný proces, který vyžaduje pozornost a důkladnost.
Podnikatelé musí příjmy z pronájmu za rok 2023 uvést v přiznání vždy. Výjimku mají OSVČ s paušální daní, pokud jsou tyto příjmy pod 50 000 Kč
V roce 2024 se budou muset vypořádat s tímto administrativním procesem všichni, kdo v roce předchozím, tedy v roce 2023, pronajímali nemovitost, byt či nebytový prostor a získali z těchto pronájmů příjmy. To znamená, že všechny právnické osoby, stejně jako podnikající fyzické osoby, budou muset podat daňové přiznání. Jedinou výjimkou z této povinnosti jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které jsou v režimu paušální daně, ale i to pouze v případě, že jejich příjmy z pronájmu v daném roce nepřekročily hranici 50 000 Kč. OSVČ s paušální daní přiznání kvůli podnikání nepodávají.
Fyzické osoby nepodnikatelé podávají přiznání kvůli pronájmu, pokud jejich celkové zdanitelné příjmy jsou vyšší než 50 000 Kč za rok
Pro nepodnikající fyzické osoby se situace mírně liší. Pokud tyto osoby získaly v roce 2023 příjmy z pronájmu vyšší než 50 000 Kč, jsou povinny tyto příjmy uvést v daňovém přiznání za rok 2024. Stejná povinnost se týká i těch, kdo měli kromě příjmů z pronájmu ještě další zdanitelné příjmy, pokud celkový součet všech příjmů za rok 2023 přesáhl tuto finanční hranici.
Zaměstnanci musí v roce 2024 kvůli pronájmu podat přiznání, pokud je příjem z pronájmu za rok 2023 vyšší než 20 000 Kč
Zajímavou skupinou jsou zaměstnanci, kteří vedle svého hlavního příjmu ze zaměstnání získali v roce 2023 také příjmy z pronájmu. Pokud tyto příjmy přesáhly 20 000 Kč, i oni se musí připravit na podání daňového přiznání v následujícím roce.
Podnikatelé musí přiznání podat vždy elektronicky, nepodnikatelé mohou pro podání volit, jak klasickou, tak elektronickou verzi
Ať už jde o nepodnikající fyzické osoby nebo OSVČ v režimu paušální daně, všechny mají možnost vybrat si způsob podání daňového přiznání, ať už v listinné, nebo v elektronické formě. Zatímco listinná forma vyžaduje odevzdání a zaplacení daně do 2. dubna 2024, elektronická forma poskytuje trochu více času, a to do 2. května 2024. Pro ty, kteří si najmou daňového poradce, se termín pro podání daňového přiznání posouvá až do začátku července 2024.
Při podávání daňového přiznání je důležité nezapomenout, že daň z příjmů z pronájmu nemovitostí se uvádí v příloze číslo dvě standardního formuláře přiznání k dani z příjmů..
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací