Kdo firmám tahá za nitky bude muset být na papíře
„Páni majitelé,“ ví o nich pouze několik vyvolených, stojí nenápadně v pozadí a ve firmě je nejvíce zajímají zisky a tok peněz, vše ostatní obstarávají jiní. Jejich jména velmi často nefigurují v oficiálních záznamech a prosáknou na povrch teprve v souvislosti s pořádným průšvihem. Poměrně brzy už ale bude muset být vše jinak.
Od roku 2018 budou muset být všichni majitelé černí na bílém
Do dvou let budou muset všichni tajemní majitelé stojící v pozadí firem takzvaně vystoupit na světlo a uvést svoji identitu do speciálního registru koncových vlastníků firem. Nová povinnost uvedení konkrétních jmen v popsaném registru vyplyne firmám ze zákona proti praní špinavých peněz, který v současnosti už s kladným vyjádřením vlády postoupil do parlamentu a i nadále se u něho počítá s úspěšným schvalovacím procesem. Takže už v lednu 2018 by u firem mělo být písemně jasno v koncových vlastnících konkrétních osob. Má jít o další jasný krok v boji proti neutuchajícím aférám a podvodům s krácením daní, uléváním peněz v zahraničí, zatajování skutečností a další kriminální činnosti, která poškozuje podnikatele, kteří hrají s odkrytými kartami a narušuje celou ekonomiku.
Je v tom malý háček protože jasněji bude jen pro vyvolené
Tak konečně vystoupí tajemní bossové z pozadí, zjistí se kam a komu plynou zisky, kdo o věcech skutečně rozhoduje a kdo jsou jen zaštiťující loutky v podobě právnických osob a to i v případě nadací, spolků, svěřeneckých fondů. Uvedené opatření by mělo nastavit čistější vzduch i kolem veřejných zakázek a podobně. Mělo by tedy být viditelné k jaké osobě finance proudí a zda se nevydaly na dovolenou na ostrovy či nezmizely v nějaké té černé díře.
Jenže opět je tu jedno „Jenže,“ otevřený a veřejně přístupný pohled do zákulisí řízení firem a hlavně do finančních útrob, by prý firmám úplně nesvědčil a proto zde uváděný nový rejstřík bude chráněn a nahlížet budou moci jen policisté, soudci a Finanční správa ČR, na základě úvah k tomuto rozhodnutí dospělo Ministerstvo spravedlnosti ČR. A druhá věc, která se v uvedeném případě ještě řeší. Čím donutit firmy aby uvedené informace do rejstříku zaznamenaly, jak jim to zákon uloží. Pokuty za neplnění uvedené povinnosti sice hrozí, jenže soudy, která pro přetížení povinnostmi už teď nevědí, co dělat dříve, jen těžko budou pečlivě kontrolovat její plnění. Takže to zase tak trochu vypadá, jestli se opět nebude jen lít na husu voda a jak to udělat aby zásadní efekt opatření skutečně byl se musí ještě dořešit.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informací