Kdy musí zaměstnavatel odeslat zaměstnance na mimořádnou lékařskou prohlídku?
V každém pracovním prostředí, bez ohledu na jeho charakter nebo lokalitu, stojí na prvním místě zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Toto základní pravidlo je zakotveno v zákoníku práce a dalších zákonných předpisech, jež vymezují rozsáhlé povinnosti zaměstnavatelů vůči zaměstnancům. Jednou z těchto povinností, která vyžaduje zvláštní pozornost, je odesílání zaměstnanců na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku.
Povinnost vyslat zaměstnance na mimořádnou lékařskou prohlídku nastává hned z několika důvodů a nejen na žádost lékaře
Tato povinnost vzniká v několika specifických situacích, které mohou naznačovat potřebu přehodnotit zdravotní způsobilost zaměstnance pro výkon jeho práce. První takovou situací je, když ošetřující lékař zaměstnance vyjádří důvodné podezření, že došlo ke změně ve zdravotním stavu pacienta, což může mít vliv na jeho schopnost bezpečně vykonávat svou práci.
Dalším důvodem pro mimořádnou prohlídku je případ, kdy zaměstnanec musel přerušit výkon práce z důvodu nemoci nebo úrazu spojeného s bezvědomím na dobu delší než osm týdnů. Dlouhodobá absence z důvodů velmi závažného poškození zdraví, si obvykle žádá aktuální lékařské posouzení toho, zda je zaměstnanec schopen návratu do pracovního procesu bez toho, aby ohrozil sebe nebo své kolegy.
Mimořádná lékařská prohlídka je u zaměstnanců potřebná vždy při ztížení pracovních podmínek, zvýšení rizikových faktorů i při přerušení práce na delší dobu
Neméně důležitá je situace, kdy dojde ke zhoršení pracovních podmínek, například když se zvýší míra rizika spojeného s vykonávanou prací. V takovém případě je nutné zajistit, že všichni zaměstnanci, kterých se změna dotýká, jsou řádně prověřeni, zda jejich zdravotní stav jim umožňuje pokračovat v práci i za nových, přísnějších podmínek.
Pokud zaměstnanec ze kteréhokoli důvodu přerušil práci na dobu delší než šest měsíců, je také nezbytné, aby prošel mimořádnou pracovnělékařskou prohlídkou.
Pokud zaměstnanec sám žádá o mimořádnou prohlídku, musí mu zaměstnavatel taktéž vyhovět. Jinak hrozí sankce a problémy
Zaměstnavatel je rovněž povinen vyhovět žádosti zaměstnance, který se sám obrátí s prosbou o odeslání na mimořádnou lékařskou prohlídku kvůli nepříznivé změně ve svém zdravotním stavu. To ukazuje na důležitost dialogu a otevřené komunikace mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v otázkách zdraví a bezpečnosti na pracovišti.
Nesplnění této povinnosti zaměstnavatelem je závažným porušením zákonů ochrany zdraví a může vést k vysokým pokutám a dalším právním důsledkům. Proto je pro zaměstnavatele klíčové, aby vystavil zaměstnanci při odesílání na mimořádnou prohlídku písemnou žádost, která obsahuje veškeré důležité informace pro posouzení zdravotní způsobilosti, včetně druhu práce, rizikových faktorů a informací o zařazení práce do příslušné kategorie.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíNemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informací