Když podnikatel platí zaměstnancům, musí dbát zákona
Kdo podniká a zaměstnává musí také vyplácet mzdy a v uvedeném případě je velmi důležité znát a dbát litery zákona pokud nechcete mít za zády soptící zaměstnance a na krku kontroly ze Státního úřadu inspekce práce.
Pozor na stanovení mezd a případné změny
Při stanovení mzdových podmínek a veškerých úpravách mzdy musí zaměstnavatel nejen dbát všech obecně platných pravidel zákoníku práce, ale zároveň s tím jasně od počátku dodržovat vnitřní pravidla podniku stanovená pro odměňování. Nejzásadnější v tomto případě je, zda podnikatel potažmo firma rozhoduje o mzdách sám, sama podle jasně nastavených závazných předpisů nebo je nutno postupovat podle podmínek, které k odměňování stanoví kolektivní smlouva. Mzdové podmínky i případné úpravy mzdy je třeba se zaměstnancem řešit vždy před uzavřením pracovního poměru a podpisem pracovní smlouvy i mzdového výměru. Zaměstnanec má právo od počátku zaměstnání vědět jakým způsobem bude jeho práce hodnocena i jaká jsou pravidla pro případné změny v jeho odměňování. Mzda musí být jasně uvedena přímo v pracovní smlouvě či mzdovém výměru, který je její nedílnou součástí. Změna mzdy musí být zaměstnanci vždy oznámena a to nejpozději první den v měsíci, kdy ke změně dochází.
O mzdě sám ale vždy v souladu s platnými pravidly zákona
I když bude podnikatel rozhodovat o mzdě zaměstnance sám podle vnitřního předpisu firmy nebo sjednaného mzdového výměru je povinen vždy akceptovat obecná ustanovení zákona pro odměňování zaměstnanců.
Klíčovými zásadami jsou
- stanovená mzda zaměstnance nesmí být pod úrovní aktuálně platné minimální mzdy, nyní tedy 9 900 Kč a u pracovníků s postižením pak 9 300 Kč
- za stejnou práci při stejných podmínkách náleží všem pracovníkům stejná mzda, musí být vždy respektována zásada rovného zacházení se všemi pracovníky,
- snížení mzdy nesmí být nikdy použito k nápravě pracovní kázně zaměstnanců či jako prostředek k vyjádření k nespokojenosti s odvedenou prací.
- když mzdový výměr stanoví vyplácení mzdy ve dvou částech, tedy v pevné a pohyblivé složce je povinností zaměstnavatele vyplatit obě složky mzdy vždy, když zaměstnanec předem stanovené úkoly splní.
Uvedené řádky tedy jednoznačně potvrzují, že zaměstnavatel má sice právo určovat a měnit mzdu zaměstnance, ale vždy jen v prokazatelné symbióze s platnými paragrafy. Každou změnu je pak potřeba včas zaměstnanci oznámit a srozumitelně zdůvodnit. Všechny mzdové změny se musí uskutečňovat s předstihem a ne zpětně.
Na straně druhé i v případě mezd zaměstnanců platí, že co není dáno zákonem, nastaveno platebním výměrem, či vnitřním závazným předpisem, nemusí býti naplněno, byť by to bylo slíbeno. Proto jednání o mzdách je důležité vést v klidu, předem připravit, ujistit se, že podmínky jsou pro zaměstnance dobře srozumitelné a obě strany je chápou stejně.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací