Když už dovolená není, nelze nařídit čerpání dovolené budoucí ani neplaceného volna
Každý zaměstnavatel se při svých pokynech a nařízeních dávaných zaměstnancům musí vždy řídit především ustanoveními zákoníku práce a platí to i ohledně dovolené zaměstnanců. Jenže praxe může vypadat i trochu jinak. Někdy může i zaměstnavatel šlápnout vedle a snažit se uzpůsobit si zákon vlastním potřebám nebo jen nepochopit dané ustanovení správně a pak je na zaměstnanci, aby se bránil.
Při nařizování dovolené zaměstnancům musí zaměstnavatel vždy postupovat podle zákona a ne podle vlastních potřeb
Jak je řečeno již v úvodu zaměstnavatel musí vždy a při každém svém jednání znát a respektovat ustanovení zákona a následně případně ještě vnitřní pravidla firmy, která byla řádně schválena vedoucími orgány a odbory. Svévolné upravování pravidel podle vlastních potřeb není přípustné nikdy a nikde a pro nařizování dovolené to platí taktéž. Přesto se mohou dít i věci opačné jak dokládá článek portálu Měšec.cz.
Uvedený článek poukazuje právě na to, jak protizákonně mohou zaměstnavatelé někdy postupovat, když jim zákon dovoluje něco nařídit a dotyčný se nechá unést právě jen tím, že může nařizovat a už nerespektuje právě to, že dané nařízení má nějaká pravidla. A jak je z článku patrné v ustanovení zákona může tápat i právník, který má poradit zaměstnanci, který už má vyčerpánu dovolenou, která mu náležela a přesto je mu nařizováno čerpání další, i když není, kde dovolenou vzít.
Zákoník práce sice stanoví, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnanci zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené. V dalších odstavcích k tomuto zákon dodává, že zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání dovolené, tak, aby zaměstnanec dovolenou vyčerpal v roce, za který uvedená dovolená náleží. Tentýž zákoník rovněž stanoví v § 220 i to, že zaměstnavatel má právo zaměstnancům nařídit čerpání hromadné dovolené, ale jen v případech nezbytně nutných z vážných provozních důvodů. Jenže i závažné důvody musí zaměstnavatel řešit s ohledem na všechny zaměstnance včetně těch, kteří již mají dovolenou pro dané období vyčerpánu. V uvedeném případě přichází ke slovu ustanovení o překážkách v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je totiž povinen, řešit situaci zaměstnanců, kteří již dovolenou ze zákona čerpat nemohou. Uvedeným zaměstnancům je zaměstnavatel povinen buď přidělovat náhradní práci, nebo jim poskytnout placené volno s náhradou mzdy. Zaměstnance v žádném případě nesmí zaměstnavatel nutit brát si v popsané situaci neplacené volno nebo si hromadnou dovolenou napracovávat či si dokonce vybírat v předstihu dovolenou na rok následující. Více zde.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací