Kompenzační bonus pro OSVČ podruhé, ale s trochu jinými pravidly
Druhá vlna pandemie si žádá opětovnou pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné. Vláda koncem minulého týdne rozhodla, že jim opět pomůže takzvaným kompenzačním bonusem ve výši 500 Kč. Pomoc však tentokrát bude více cílena na konkrétní skupiny podnikatelů
V kompenzačním bonusu lze nyní žádat až 15 500 Kč, ale podpora je určena jen pro podnikání přímo či převážně uzavřené
Kompenzační bonus bude z rozhodnutí vlády opět pomáhat těžce zkoušenému podnikání přestát těžké časy. Uvedená podpora bude mít však trochu jinou koncepci než na jaře. Peněz na rozdávání ubývá a vláda proto rozhodla, že tentokrát kompenzační bonus dostanou jen OSVČ přímo zasažené s převažující podnikatelskou činností, která byla vládními omezujícími opatřeními zcela či převážně uzavřena.
Příspěvek bude 500 Kč na každý den trvání zákazu nebo převážného přerušení činnosti v důsledku opatření. Při posuzování nároku na tuto podporu bude tentokrát rozhodující převažující obor činnosti, v němž žadatel podniká.
Požádat o tuto podporu si tentokrát mohou:
- provozovatelé restaurací, barů, hudebních tanečních a jiných klubů a diskoték,
- pořadatelé koncertů i divadelních či filmových představení,
- pořadatelé kongresů, vzdělávacích akcí a veletrhů,
- provozovatelé vnitřních sportovišť tělocvičen, posiloven, fitness a wellness zařízení a bazénů,
- provozovatelé muzeí, galerií, výstav, planetárií, hvězdáren, hradů, zámků a dalších historických prohlídkových objektů,
- provozovatelé zoologických zahrad.
Dále si mohou o uvedenou podporu požádat i OSVČ jejichž činnost je s uvedenými obory přímo provázána, to znamená, podnikatelé, kteří ze zavřených oborů odebírají nejméně 80% služeb či zboží nebo naopak toto zboží dodávají a jejich činnost daným opatřením nejméně o oněch 80 procent poklesla.
Požádat o uvedenou podporu si mohou také OSVČ, které mají k 5. říjnu 2020 aktivní živnostenské oprávnění, i když jejich činnost byla v období mezi 12. březnem a 5. říjnem 2020 krátkodobě přerušena.
Nárok na uvedenou podporu mají též společníci malých s. r. o. s nejvýše dvěma zaměstnanci či společníci malých rodinných firem a požádat si mohou též takzvaní dohodáři, když doloží, že v rozhodném období pracovali nejméně tři měsíce na DPP či DPČ a byli účastni povinného nemocenského pojištění.
V současnosti mohou podnikatelé žádat celkem až 15 500 Kč za dobu trvání současného nouzového stavu, který má trvat až do 4. listopadu, ale jeví se zde i možnost prodloužení.
Oprávněnost nároku se bude případně kontrolovat zpětně
K žádosti o uvedenou podporu se bude dokládat pouze čestné prohlášení žadatele o splnění potřebných podmínek. Pokusy o obcházení podmínek či podvody ovšem mohou přijít draho. Kontroly budou probíhat zpětně a při podezření z podvodu bude samozřejmě požadováno vrácení peněz.
O tuto podporu se žádá na finančním úřadě
Stejně jako v případě první vlny epidemie se i o tento kompenzační bonus žádá na místně příslušném finančním úřadě. Žádost je možné poslat e-mailem, datovou schránkou nebo ji odnést na úřad osobně. Úřady však i kvůli omezeným úředním hodinám a lidským kapacitám spíše doporučují elektronické odeslání.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací