Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kompenzační bonus se sice nedaní, ale podnikatel si musí z hlediska žádosti správně vyhodnotit svoji činnost i posoudit příjmy

Datum článku: 15. 03. 2021

Jak již bylo na  stránkách tohoto portálu uvedeno, dostal kompenzační bonus, který má podnikání pomáhat přežít epidemii, v únoru 2021 zcela nové podmínky pro čerpání a pro posuzování nároku a tudíž i pro samotné podání žádosti. Jinými slovy pokud si chce podnikatel o kompenzační bonus za období února a března požádat musí si nejdříve sám správně vyhodnotit, zda splňuje podmínky nároku na tuto podporu.

Žádat o kompenzační bonus za bonusová období únor, březen 2021 není úplně snadné, protože podnikatel musí správně otestovat svoji činnost i příjmy

Vláda zdůrazňuje, že kompenzační bonus pro podnikatele dostal koncem února novou podobu právě proto, aby se rychleji dostal k těm, kteří jej skutečně potřebují. Jenže záležitost vypadá zatím spíše opačně. Podnikatelé totiž kompenzační bonus za dvě nová bonusová období února a března 2021 mohou čerpat maximálně do výše rozdílu mez průměrnými tržbami a poklesem tržeb u dotčených činností za srovnávané a srovnávací období. Pro nárok na uvedený kompenzační bonus už podnikatel sice nemusí mít činnost přímo zakázánu, stačí, když jeho podnikatelská činnost je současnými omezujícími opatřeními zásadně omezena čili dotčena.

Jenže právě správně vyhodnotit, že se skutečně jedná o významně dotčenou činnost, správně určit, že se skutečně jedná o pokles majoritního příjmu a ještě si ověřit, že nespadá do výluk, při nichž není možné o danou pomoc žádat, to vše není právě snadné. Ale právě pro podání žádosti je provedení všech těchto úkolů nezbytné.

Co je klíčové a na co se podnikatel musí při posuzování soustředit?

Zásadní je správně určit dotčenou činnost podnikání i majoritu podnikání. Podnikatelská činnost je významně dotčena pokud výše příjmů z dané činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 procent průměrné měsíční výše těchto příjmů za srovnávací období. Pokud však podnikání brání karanténa či izolace podnikatele činnost se za zásadně dotčenou považuje z uvedených důvodů automaticky a porovnávání není potřeba.

Jinak se z hlediska posouzení příjmů porovnává srovnávané období s měsíčním průměrem srovnávacího období. Srovnávané období je kalendářní měsíc před bonusovým obdobím. Pokud chce podnikatel žádat za bonusové období únor 2021, bude srovnávaným obdobím leden 2021. Pokud bonusovým obdobím bude březen, pak musí být srovnávaným obdobím únor 2021.

Další zásadní veličinou pro určení nároku je ještě srovnávací období, což je období tří po sobě jdoucích měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. 12. 2020. Zde si podnikatel může tříměsíční období vybrat, ale poslední měsíc srovnávacího a srovnávaného období se musí shodovat.

Podnikatel splní podmínku pro nárok z hlediska dotčené činnosti, když se jeho současný příjem podle výpočtu skutečně snížil o 50 procent, protože jeho činnost je opatřeními významně dotčena, ale ještě musí být posuzovány ty správné příjmy. V daném případě musí jít o příjmy majoritní, což znamená příjmy z převažující podnikatelské činnosti.

Zdaněním kompenzačního bonusu se podnikatel trápit nemusí, protože jde o příjem od daně osvobozený

Pokud se podnikateli podaří zdolat uvedené martyrium spojené se žádostí, tak se mu většinou vetře ještě jedna neodbytná myšlenka na to, jak je to v případě, že podporu obdrží s jejím případným zdaněním této podpory. Z uvedeného pohledu je třeba připomenout, že je uvedená podpora příjmem daňově osvobozeným a do daňového přiznání se tedy nepromítá.

Na straně druhé však kompenzační bonus může ovlivnit nárok na daňové zvýhodnění na manželku/manžela nízkými příjmy. Pokud totiž uvedená manželka v rámci vlastního podnikání získá kompenzační bonus, započítá se jí tato podpora do vlastních příjmů, které tím pádem už nemusí být tak nízké, aby druhý z manželů mohl na danou osobu žádat daňovou slevu.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023

Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023

Datum článku: 09. 04. 2024

Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…

Více informací
K nároku na sociální dávky bude od roku 2025 nutné obstát v majetkovém testu

K nároku na sociální dávky bude od roku 2025 nutné obstát v majetkovém testu

Datum článku: 08. 04. 2024

Od ledna roku 2025 dojde k významné změně v systému poskytování sociálních dávek v České republice. Tato…

Více informací
Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Na dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024

Datum článku: 04. 04. 2024

V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…

Více informací