Kontrolním hlášením k DPH se mlčenlivost neporušuje stojí si na svém Ministerstvo financí ČR
Nejen elektronická evidence tržeb, ale i kontrolní hlášení k DPH, které musí od ledna 2016 povinně podávat všichni registrovaní plátci daně v intervalech stanoveným zákonem, občas zvedá adrenalin a vyvolá bouchnutí do stolu. Tentokrát proti sobě rozkaceně stojí advokáti a daňoví poradci, kteří poukazují na porušování mlčenlivosti a za soupeře mají Ministerstvo financí, které věc vidí zcela odlišně.
Podávat hlášení k DPH a mlčet současně nelze tvrdí advokáti
„Plnit daňovou povinnost podáváním kontrolního hlášení k DPH a současně zachovávat uloženou povinnost mlčenlivosti, podle současně nastaveného znění zákonů, prostě nejde a i při sebelepší vůli se porušuje jedno či druhé,“ tvrdí rezolutně Česká advokátní komora. Aby bylo možno plnit obě povinnosti jak náleží, chtělo by to prý podle advokátů i daňových poradců změnu § 101d kam by se mělo vložit patřičné ustanovení, že při plnění povinnosti kontrolního hlášení k DPH nebude nutno označit plátce, který přijal nebo poskytl samotné plnění či jeho předmět. Jen takto je podle advokátů možno vyhovět současně povinnosti k daním i mlčenlivosti.
Kontrolní hlášení dodržování mlčenlivosti nebrání čísla tajemství neprozradí
Jak vidno zákony o daních a proti nim zákony o ochraně údajů a zachování mlčenlivosti to jsou dva opravdu těžké kalibry a zdá se, že tentokrát budou mít daně navrch. Ministerstvo financí totiž advokátům odpovídá rezolutní ne. Tedy, že ke střetu dvou zákonů plněním povinností svázaných s kontrolním hlášením k DPH nedochází.
Z údajů vyplňovaných do kontrolního hlášení k DPH. se to jaká právní služba či služby byly klientům advokátem či daňovým poradcem poskytnuty zjistit nedá, už proto, že kontrolní hlášení je postaveno na podstatě čísel identifikačních, daňových a podobně a poskytují se tedy údaje, které jsou běžně udávány veřejně do rejstříků a podobných administrativních spisů ke zveřejnění něčeho, co má zůstat skryto, tedy rozhodně nedochází, hájí si kontrolní hlášení Ministerstvo financí.
Povinnost mlčenlivosti advokátovi ukládá chovat se vždy obezřetně s ohledem na informace, které se během výkonu své činnosti od klienta dozvídá a neprozradit skutečnosti, které nemají být veřejně známy a jejichž prozrazení by mohlo vést k poškození klienta. To ovšem neznamená, že by povinnost mlčenlivosti snímala z advokátů a dalších osob jejich povinnosti daňových subjektů, takovou výhodu jim mlčenlivost nedává. Povinnosti k daním platí stejné a stejnou měrou pro advokáty, daňové poradce, exekutory, insolvenční správce a podobné pracovníky jako pro jiné daňové subjekty.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací