Koronavirová příjmová krize nejhůře dopadá na samoživitele a seniory
Nepříjemnosti, které přináší současná krize způsobená řáděním infekčního onemocnění Covid-19 dopadá nějakým způsobem na každého v tomto státě. K nejzásadnějším problémům kromě těch ohledně nemoci samotné patří ty příjmové. Uvedené problémy stále silněji sužují hlavně rodiče samoživitele a seniory.
Výdaje a nejen ty nečekané začínají být stále větším strašákem pro starší občany a rodiče samoživitele
Je bohužel smutnou pravdou, že krize vždy nejsilněji dopadne na ty, kteří i mimo krizi už mají život něčím ztížen a potvrzuje to i současná situace. Závažné problémy s příjmy a výdaji zdaleka neřeší jen OSVČ a další podnikatelé, kteří museli kvůli nařízení vlády omezit či přerušit činnost nebo dokonce zcela skončit s podnikáním.
Ještě závažněji a intenzivněji situace zasáhla a stále zasahuje do života seniorů jednotlivců ve věku nad 65 let a osamělých rodičů malých dětí. Běžný život se téměř zastavil, ale nezastavily se výdaje, ať už jde o ty více čí méně běžné. Velká část rodičů menších dětí je situací nucena zůstávat s dětmi na ošetřovném a nemá tím pádem možnost zajišťovat si příjem zaměstnáním či podnikáním. Poskytované sociální dávky stačí zpravidla jen na ty opravdu nejzákladnější výdaje. Pokud jde o rodiče samoživitele je pro ně problémem i výdaj či výdaje spojené s domácí výukou či stravováním dětí doma a na další věci už nezbývá. Začínají se jim objevovat nedoplatky na účtech za energie, nájem a podobně. Už vůbec v této skupině v dané situaci většinou nezbývá na splátky půjček a úvěrů.
Stejné problémy ohledně výdajů za nutné záležitosti musí řešit i osamělý senioři. Uvedená skupina sice neřeší domácí výuku, ale rozpočet jí snižují výdaje za léky a nutnou zdravotní i sociální péči, které rostou většinou spolu s věkem.
Největším strašákem pro obě uvedené skupiny jsou však nečekané výdaje, kterým nedokáže v současnosti čelit až čtvrtina tuzemských domácností.
I drobné úspory by mohly se zmírněním popsaných problémů pomoci, ale uvedeným skupinám úspory většinou zcela chybí
Podle finančních odborníků by se popsané problémy i v případě těchto skupin daly alespoň zmírnit i drobnými pravidelnými úsporami z předchozího období. Jenže právě úspory těmto skupinám většinou zcela chybí. Stejní odborníci současně odmítají argument, že daným skupinám na spoření vůbec nezbývá.
Problém je v přijetí disciplinovaného pravidelného návyku odkládání třeba alespoň malé částky peněz právě na horší časy. I spoření třeba po stokoruně vytvoří určitou rezervu, která pomůže v těžké chvíli.
Podobné články
Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent
V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…
Více informacíK nároku na sociální dávky bude od roku 2025 nutné obstát v majetkovém testu
Od ledna roku 2025 dojde k významné změně v systému poskytování sociálních dávek v České republice. Tato…
Více informacíKteré příjmy musí zdanit pěstoun v roce 2024?
Pěstouni poskytují lásku, péči a podporu dětem, které se ocitly v těžké životní situaci. Kromě toho však také…
Více informacíJakých příjmů se týká sazba 23procemt v roce 2024?
Sazby daně z příjmu jako takové sice zůstanou i v roce 2024 sice zůstalo na stejných částkách 15 a 23% jako…
Více informací