Koronavirus nemusí být snadné řešit s pojišťovnami nebo třeba zaměstnavatelem
Koronavirus už není strašák z daleka, ale máme jej z Rakouska v zádech. V Itálii už se jeho důsledkům skupina našich občanů dívá do očí. Mnoho lidí ruší zaplacené zájezdy. Nepříjemnou situaci řeší desítky ba stovky občanů a zjišťují, že koronavirus je často tvrdým oříškem, který se špatně louská i pojišťovnám a možná třeba i zaměstnavatelům.
Koronavirus je z odborného hlediska souhrnný název pro čeleď virů způsobujících onemocnění plic a celkově dýchacích cest s různým stupněm závažnosti. Přenáší se kapénkovou infekcí z člověka na člověka při delším kontaktu a pro oslabené a starší jedince může být fatální.
Koróna znamená jasně zářící slunce, ale pojišťovny ohledně plnění v souvislosti s Koronavirem moc jasno nemají
Název onemocnění vychází z toho, že povrch viru má celkem poetický tvar jasně zářící sluneční korony. Nejedna aktuální otázka související s daným závažným onemocněním však zdaleka jasná není. Jednoznačně jasný a jednotný postoj kolem dané problematiky nemají ani pojišťovny. Také mnoho tuzemských občanů ruší v souvislosti s daným problémem objednané zájezdy, rezervované letenky a ubytování a zajímá je otázka storna zájezdů, návrat peněz za neuskutečněnou cestu a podobně. Klienti pojišťoven se samozřejmě ptají i na to, jak se pojišťovna zachová, když nákaza cestujícího v zahraničí zdrží nebo dokonce přímo postihne.
Jen několik pojišťoven má jasno jak bude postupovat u rušených zájezdů a má ve svých podmínkách pojištění ohledně zrušení nebo přerušení cesty kvůli epidemii nebo pandemii. Šance, že klient dostane v rámci pojištění storna alespoň nějaké peníze zpět, dává třeba Kooperativa nebo Generali Česká pojišťovna. Kolik se klientovi za zrušenou cestu vrátí, záleží vždy na nastavených podmínkách konkrétní pojišťovny.
Nemalá část pojišťoven však podmínky plnění pro případ epidemií či pandemických krizí nastaveny nemá nebo má storna kvůli epidemickým či pandemickým nákazám přímo mezi výlukami, které neřeší.
Léčebné výlohy přímo při nákaze Koronavirem paradoxně většina pojišťoven hradí spíše než zrušené cestování
Ohledně hrazení léčebných výloh, když se klient během cesty uvedeným Koronavirem přímo nakazí, paradoxně většina pojišťoven už tak rozpačitá není a dané výlohy slibuje proplatit v rámci náhle vzniklých onemocnění.
Pokud se jedinec daným onemocněním nakazí, má bez ohledu na cestovní pojištění nárok na nemocenskou. Nemocenská se proplácí stejně jako v případě každé jiné nemoci. Prvních čtrnáct dnů platí zaměstnavatel, další dny pak hradí stát. OSVČ pokud onemocní, má nárok na nemocenskou až od patnáctého dne nemoci a jen když si platí nemocenské pojištění.
Když Koronavirus způsobí zaměstnanci překážku v práci, musí jej zaměstnavatel přinejmenším omluvit a poskytnout neplacené volno
Koronavirus nezpůsobuje jen různě závažné nejednou až smrtelné onemocnění, ale nečekaně zasahuje do lidských plánů a činností. Problém s uvedeným nepřítelem může mít i stále více zaměstnanců a nemusí zdaleka jít o onemocnění samotné. Nepříjemnosti vázané k danému viru mohou nečekaně postihnout zaměstnance na služebních cestách i dovolených a vytvořit jim velmi zásadní delší překážku v práci.
Pokud se jedná o onemocnění samotné, postupuje zaměstnavatel stejně jako v případě jakékoli jiné nemocenské zaměstnance. Proplácí se i nařízená karanténa. Pokud se nejedná o onemocnění samotné, ale o překážku v práci, která zaměstnanci prokazatelně vznikla v souvislosti s danou problematikou, má zaměstnavatel ze zákona povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance na pracovišti a poskytnout mu na nutnou dobu neplacené volno.
Zaměstnanec je povinen co nejdříve informovat zaměstnavatele, že u něho uvedená překážka v práci nastala. Více zde.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací