Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Koronavirus z pohledu pracovněprávních souvislostí

Koronavirus, i když zatím jen v několika případech, už je realitou i na našem území. Je více než pravděpodobné, že se uvedené onemocnění bude i u nás týkat více lidí než jsou ti první tři dosud potvrzení a izolovaní jedinci. Jak se k situaci správně postavit a řešit ji jako zaměstnavatel zaměstnanců, které nemoc postihla? A co má dělat a na co má právo situací zasažený zaměstnanec?

Koronavirus z pohledu pracovněprávníc 2.jpg
Datum článku: 03. 03. 2020

I v záležitosti Koronaviru je důležité v zaměstnání jednat v souladu s pravidly a právem a platí to pro zaměstnavatele i zaměstnance

Jak se správně zachovat k zaměstnancům, kteří se vrátili z oblastí zasažených Koronavirem, ať už jsou v práci či doma v karanténě? Co se zaměstnanci, kteří uvízli kvůli dané nemoci v karanténě na dovolené či pracovní cestě? Kdy omlouvat s neplaceným volnem a kdy už ze zákona musí být poskytnuta náhrada mzdy či platu? Tyto a spousty dalších otázek se v posledních dnech a hodinách rojí v hlavě mnoha zaměstnavatelům. A podobně jen ze svého úhlu pohledu se ptají i zaměstnanci. Nikdo si není většinou přesně jist co dělat a z nejistoty se objevuje větší či menší panika.

Zásadní co by si měli zaměstnavatelé i zaměstnanci uvědomit je, že panika vždy škodí, zhoršuje vypjatou situaci a působí ještě větší problémy. V mimořádné situaci je více než kdy jindy potřeba snažit se dodržovat pravidla a zákony, sledovat a řídit se pokyny příslušných odborníků i státu a současně nezapomínat ani na soulad s dobrými mravy a lidskou vstřícnost.

Zaměstnavatelé i zaměstnanci by měli alespoň rámcově sledovat aktuální situaci kolem Koronaviru prostřednictvím veřejnoprávních médií i webů ministerstev a dalších institucí. Odpovědi na výše uvedené otázky ohledně pracovněprávních postupů v souvislosti s Koronavirem je možné hledat zde v tiskové zprávě MPSV.

Záležitosti kolem karantény, omlouvání nepřítomnosti, poskytování náhrady mzdy případně neplaceného volna je nutné i v případě Koronaviru řešit v souladu s paragrafy zákoníku práce.

Pozor třeba na záležitosti kolem dovolené zaměstnance. Zaměstnavatel nesmí nařídit zaměstnanci v karanténě čerpání dovolené. Naopak v případě, že zaměstnanci byla nařízena karanténa, jedná se ze zákona o překážku v práci na straně zaměstnance a danému zaměstnanci přísluší ze zákona náhrada mzdy nebo platu stejně jako při jiné pracovní neschopnosti.

Svá ustanovení má i záležitost karantény na pracovní cestě a je zde potřeba řídit se zákonem i dobrými mravy.

Zaměstnanec je povinen i ve vypjaté situaci dát o sobě zaměstnavateli vědět, informovat o svém stavu a zaslat potvrzení o karanténě či nemoci

Nejen zaměstnavatel nesmí ani ve vypjaté situaci zapomenout na povinnosti, Totéž platí i pro zaměstnance. Zaměstnanec musí v případě karantény nemoci nebo jiné závažné situace, která mu znemožní dostavit se na pracoviště a konat tam svoji práci, dát zaměstnavateli co nejdříve vědět, že nemůže nějakou dobu plnit své povinnosti.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Co dělat když mi nepřijde výplata?

Co dělat když mi nepřijde výplata?

Datum článku: 06. 02. 2024

V českém pracovním právu existuje několik zásadních pravidel, která mají za úkol chránit práva zaměstnanců.…

Více informací
Co to je mzda?

Co to je mzda?

Datum článku: 24. 01. 2024

Mzda představuje základní formu odměny, kterou zaměstnanci obdrží od svého zaměstnavatele jako protihodnotu…

Více informací
Rok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost

Rok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost

Datum článku: 05. 01. 2024

Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…

Více informací
Nepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách

Nepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách

Datum článku: 10. 11. 2023

Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…

Více informací