Krok vpřed pro blaho zákazníků nebo přetahovaná ?
Boj o zákazníka roste a je třeba mu vycházet vstříc. Pro většinu poctivých makých i středních podnikatelů je spokojenost zákazníka prioritou, na které své podnikání staví i úspěšně rozvíjí. Že uvedený postup přináší dobré ovoce si začínají všímat i větší obchody a zkouší svůj přístup k zákazníkovi také změnit. Zajímavá změna se začíná projevovat u velkých obchodních řetězců, které se v poslední době evidentně více snaží dát zákazníkovi informaci o tom z čeho jsou vyrobeny potraviny které kupuje. Zkouší dělat i více než nařizuje zákon a pojímat jej různě.
Zákazník si o informaci nemusí říkat
V poslední době se i velké řetězce jako třeba Albert či Tesco začínají snažit, aby si zákazník nemusel o důležité informace, které se týkají obsahu podílu masa v uzeninách, obsahu lepku a podobně říkat, ale měl je přirozeně k dispozici, ve chvíli kdy je potřebuje. Přímo u prodejních pultů s uzeninami už se tedy objevily cedulky o obsahu masa, tuků a případně dalších přídavků v jednotlivých produktech.
„Zákazník potřebuje informaci jasnou a rychlou a prodejce je povinen mu ji v tomto duchu poskytnout. Tisk cenovek a shánění informací na požádání je pro zákazníka zdlouhavý a nekomfortní postup. Zákon sice stanovil určitá pravidla, bylo však potřeba ,přijít na to, jak je nejlépe aplikovat do praxe, což obchodníkům trvalo podle situace různě dlouho,“ vyjadřuje se vlastník obchodní sítě Albert. Situace s nařízením zákona není jednoduchá ani dnes. Jednoznačná definice pro pojem maso totiž podle některých odborníků stále chybí. Takže výklad co všechno pod uvedený pojem patří se může lišit.
Prodejce se musí spoléhat na výrobce
Prodejci tak nemohou uspokojit zákazníkovu snahu zjistit složení uzenin ve všech případech, ale jen u těch výrobků, kde je udaj jednoznačně deklarován na etiketě výrobce. Tam, kde není deklarace výrobce, prodejce zákazníkovi zprávu nepodá.
Každý prodejce si volí vlastní formu a šíři sdělení
Prodejci nebalených potravin tedy přistupují ke sdělování potřebných informací zákazníkům různou metodou, podle vlastního postupu a uvážení. Někde se tedy snaží důležité informace nějak vtěsnat na malou cedulku přímo ke každému výrobku. Jinde i nadále sází na ústní sdělení. Záleží tedy na individuálním postoji a uchopení problému jednotlivými prodejci.
Relevantnost informace lze však ověřit jen rozborem
Podle Potravinářské inspekce by však celá věc skutečně potřebovala jednoznačnější a srozumitelnou specifikaci pro složení jednotlivých nebalených výrobků, jejichž složení si může zákazník s jistotou ověřit poze laboratorně. Zatím tedy nezbývá než věřit,že obchodník dostal a sděluje nám ty správné informace.
Na www.vedeni-ucetnictvi.cz zajíce v pytli nekupujete.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací