Lhůty pro podání Přehledů zdravotním pojišťovnám a správě sociálního zabezpečení za rok 2020 v roce 2021
Novelizace daňového řádu, která je účinná od 1. 1. 2021kromě změn termínů pro podávání daňového přiznání, vnesla změny také do lhůt podání Přehledů pro zdravotní pojišťovny i podání Přehledů pro správu sociálního zabezpečení. Každý podnikatel si tedy musí pohlídat, aby Přehledy za rok 2020 odevzdal ve správné lhůtě podle svého podnikání a podle toho jaký způsob a lhůtu si zvolí pro podání přiznání.
Podání přehledů zdravotním pojišťovnám za rok 2020
I po změně daňového řádu mají zdravotní pojišťovny ohledně povinnosti podání Přehledu o příjmech a výdajích stejné klíčové pravidlo. Toto pravidlo zní, že povinnost podání Přehledu pro všechny zdravotní pojišťovny, u nichž byl podnikatel v uplynulém období pojištěn, musí být splněna nejpozději do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Toto pravidlo sice platí i pro Přehledy podávané za rok 2020, ale pozor lhůt pro podání přiznání k dani z příjmů je více a podání přehledů nejen pro zdravotní pojišťovny je třeba tomu uzpůsobit stejně jako případnou úhradu nedoplatků.
OSVČ bez přiznání musí Přehled pro zdravotní pojišťovny odevzdat do 8. dubna 2021
Stejně jako v letech minulých platí, že povinnost podání Přehledů se týká úplně všech registrovaných OSVČ, tedy i těch, které nemají povinnost za dané období podávat přiznání k dani. Uvedená skupina musí mít podání Přehledů pro zdravotní pojišťovny splněnu nejdříve už do 8. dubna 2021.
Osoby, které budou podávat přiznání samy v první základní lhůtě
Osoby, které mají ze zákona povinnost podat daňové přiznání a za rok 2020 si budou tuto povinnost plnit samy bez pomoci daňového poradce a nebudou využívat speciální možnost pro elektronické přiznání, musí Přehled zdravotní pojišťovně odevzdat do pondělí 3. května 2021.
Při využití prodloužené lhůty pro elektronické přiznání je na Přehled čas až do 1. června
Ano v roce 2021 je zde speciální možnost pro OSVČ, které si budou přiznání podávat samostatně formou elektronického podání. Uvedené osoby mohou využít speciální prodlouženou lhůtu pro přiznání, která je v takovém případě až do 3. května 2021 a tím pádem se jim prodlouží i lhůta pro Přehled, který musí v dané situaci odevzdat do 1. června 2021.
OSVČ, které budou podávat přiznání s poradcem, to musí zdravotní pojišťovně nahlásit předem a na Přehled mají čas až do 2. srpna 2021
Nejdelší lhůtu na podání Přehledů pro zdravotní pojišťovny za rok 2020 mají v roce 2021 OSVČ, kterým bude přiznání podávat daňový poradce. Na odevzdání Přehledu pro pojišťovny mají tito podnikatelé lhůtu až do 2. srpna 2021. Ale pozor přiznání s poradcem je nutné v daném případě zdravotní pojišťovně nahlásit předem nejpozději do 30. dubna 2021.
Případný doplatek chybějícího pojistného je třeba i v roce 2021 uhradit do osmého dne, ve kterém byl či měl být podán Přehled.
Lhůty pro povinné podání přehledů pro správu sociálního zabezpečení
Také Okresní správě sociálního zabezpečení musí OSVČ ve správné lhůtě zaslat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Podobně jako v případě Přehledů pro zdravotní pojišťovny je nutné si vybrat tu správnou lhůtu podle toho, jakou formou bude podnikatel podávat přiznání k dani a jestli se bude přiznávat s poradcem či bez daňového poradce.
Pozor v Přehledu na řádky 42 až 44, co v nich bude vyplněno, rozhodne o případné sankce za pozdní podání
Také u přehledu pro správu sociálního zabezpečení za rok 2020 platí lhůty prakticky stejné jako u přehledů pro zdravotní pojišťovny.
OSVČ, které odevzdají přiznání v základní lhůtě do 1. dubna 2021, ať už samostatně či s poradcem, musí Přehled OSSZ odevzdat nejpozději do 3. 5. 2021.
Když OSVČ bude podávat přiznání samostatně elektronicky po 1. 4. 2021, Přehled pro OSSZ musí odevzdat nejpozději do 1. 6 2021.
Když bude OSVČ přiznání odevzdávat samostatně neelektronicky po 1. 4. nedostane pokutu, pokud Přehled odevzdá do 3. 5. 2021.
Když bude OSVČ podávat přiznání s poradcem má na podání Přehledu bez sankcí čas až do 2. 8. 2021.
Jak je, však naznačeno výše bude letos pro případné pokuty za pozdní podání, velmi klíčové co bude uvedeno v řádcích 42 až 44. V řádku 42 Přehledu je třeba uvést datum podání daňového přiznání a podle této kolonky pak správně vyplnit i řádek 43 a 44. Do řádku 43 je třeba označit, jestli bylo přiznání podáno elektronicky a do řádku 44 je třeba napsat Ano, pokud bylo přiznání podáváno s poradcem nebo ne, když nebylo podáváno s poradcem. Pokud OSVČ uvedené údaje nevyplní, bude ještě vyzván k nápravě a když vyplní ano, pak se vyhne, pokutě protože splní předepsané podmínky. Pokud řádky 43 ani 44 vyplněny nebudou, bude se za den lhůty podání Přehledu považovat termín 3. 5. 2021.
Na straně druhé je u Přehledu pro správu sociálního zabezpečení ještě jedna novinka. U této písemnosti se již nemusí dopředu sociální správě oznamovat, že přiznání bude pro OSVČ zpracovávat poradce. Stačí, když toto sdělení bude uvedeno právě v přehledu na řádku 44.
Způsob podání přehledů
Přehled zdravotní pojišťovně je možné podat ve formátu PDF datovou schránkou nebo elektronicky prostřednictvím portálů jednotlivých zdravotních pojišťoven.
Přehled okresní správě sociálního zabezpečení lze zaslat v listinné podobě nebo elektronicky ve formátu PDF datovou schránkou nebo prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informací