Lhůty pro podání Přehledů zdravotním pojišťovnám i správě sociálního zabezpečení za rok 2020 budou OSVČ prodlouženy až do konce června a začátku srpna 2021
Změny lhůt k nejrůznějším podnikatelským povinnostem jsou v době koronavirové bohužel na denním pořádku a je nutné je hlídat. Uvedené se týká i povinnosti OSVČ podávat Přehledy o příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám a ČSSZ. Lhůty na podání Přehledů za rok 2020 pro obě instituce byly prodlouženy až do konce června a do 2. srpna 2021, ale je třeba si hlídat, co kdy odeslat a odkdy začínají sankce za nesplnění.
Lhůta na podání Přehledu pro ČSSZ za rok 2020 se prodloužila až do konce června, ale ve stejný den je třeba vypořádat doplatek a pozor na sankce, kdyby prodloužení nestačilo
Povinnost podání Přehledů o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení i zdravotním pojišťovnám se žádné OSVČ nevyhne a musí být ve správné lhůtě splněna i v době koronaviru. Jenže právě dodržení lhůt může být v této těžké době tím nejtěžším úkolem. To že bude prodloužena lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2020, je již nějakou dobu známo. Ohledně prodloužení lhůt pro podání Přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020 je jasno až nyní. Lhůty pro podání uvedených dokumentů jsou sice prodlouženy u obou institucí, ale pozor, termín je u každé jiný a jinak začínají nabíhat také sankce za nesplnění povinnosti.
Lhůta pro odevzdání Přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení za rok 2020 se prodlužuje až do konce června 2021. To znamená, že uvedenou písemnost mohou podnikatelé odevzdat uvedené instituci bez rizika postihu třeba i 30. června, což je ale definitivně poslední den prodloužené lhůty a dokument musí být v tento den již na úřadě. Pokud si podnikatel nechá splnění povinnosti až na tento poslední den, pak bude muset zvolit osobní odevzdání písemnosti přímo na úřadě, aby termín dodržel. Lépe je proto podávat vždy alespoň s malým předstihem tak, aby byla skutečná jistota, že poslední den lhůty bude dokument skutečně ČSSZ mít.
Nejpozději ve stejný den prodloužené lhůty tedy posledního června 2021 musí být uhrazen i případný doplatek na pojistném, pokud podnikateli vznikl.
Pozor pokud však podnikateli nebude ani tato prodloužená lhůta pro splnění podání Přehledu pro správu sociálního zabezpečení stačit, začnou nabíhat sankce za nesplnění povinnosti. Sankce se v daném případě počítají od původního termínu pro splnění, tedy nikoli od 1. července, ale dříve.
Lhůta pro podání Přehledu pro zdravotní pojišťovny se prodloužila až do 2. srpna 2021, na doplatek je čas až do 11. srpna 2021 a sankce zde nabíhají až od konce odloženého termínu
Jak je uvedeno v řádcích výše, prodloužení lhůty na podání Přehledů pro zdravotní pojišťovny i úhrada doplatku a náběh sankcí se oproti ČSSZ liší. U zdravotních pojišťoven je na splnění povinnosti času více. Prodloužená lhůta na podání končí 2. srpna 2021. To znamená v případě osobního podání na úřadě lze podávat Přehled ještě v uvedený den. Případný doplatek je třeba uhradit až do 11. srpna 2021 a sankce za nesplnění povinnosti v prodloužené lhůtě začnou nabíhat až po skončení prodloužené lhůty.
Lhůta pro přehledy podávané při přiznání s poradcem se nijak nemění proti obvyklým postupům a trvá do 2. srpna 2021
Pokud se poplatník rozhodl, že přiznání za rok 2020 za něho vyřeší daňový poradce, přechází na tohoto poradce také podání Přehledů. V takovém případě neplatí nejrůznější varianty prodloužených lhůt, ale standardní klasika.
Přiznání, které bude za poplatníka za rok 2020 podávat daňový poradce, musí být podáno do 1. července 2021 a standardně do jednoho měsíce od podání tohoto přiznání musí být podány oba typy Přehledu jak pro ČSSZ, tak pro zdravotní pojišťovny. To znamená, že přehledy s poradcem musí být podány nejpozději do 2. srpna 2021 a doplatek uhrazen do 11. srpna 2021.
Prodloužené lhůty se nevztahují, na podnikatele, s povinnou auditorem ověřenou účetní závěrkou
Závěrem nezbývá než pro úplnost dodat, že prodloužené lhůty na podání přiznání či Přehledů se netýkají úplně všech podnikatelů. Mimořádné prodloužení lhůt uvedených daňových záležitostí se nevztahuje na podnikatele zejména právnické osoby, které mají ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
Tyto osoby musí mít povinnost přiznání k dani z příjmů splněnu i za rok 2020 v obvyklém termínu do začátku dubna, tedy do 1. dubna 2021. Přehledy o příjmech a výdajích musí být v daném případě odevzdány do měsíce po podání přiznání, a tedy nejpozději do 3. května 2021.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací