Malé veřejné zakázky čistí vzduch mezi podnikateli a veřejnou správou
Menší sousto se vždy polyká mnohem lépe než to velké, které může začít nebezpečně dusit, to je věc jednoznačně známá. A jak to vypadá platí tahle pravda i jinde v životě, třeba i u malých veřejných zakázek. Jak ukazují průzkumy tato oblast se rozvíjí slibně a mnohem poklidněji, než oblast velkých projektů.
Na malé veřejné zakázky firmy slyší raději
Veřejná zakázka znamená nákup zboží nebo služeb, objednání díla či zadání práce veřejným subjektem. To znamená zadavatelem je stát, obec nebo samosprávný celek či subjekt, který zřizuje a který hospodaří s veřejnými prostředky pocházejícími z daní poplatníků.
Veřejné zakázky se dělí podle svého rozsahu do dvou základních skupin na zakázky velkého a malého rozsahu. Zatímco zakázky velkého rozsahu jsou často předmětem korupčních afér a nedořešených sporů ve kterých mizí velké peníze a stát si je s firmami mnohdy dlouhou dobu přehazuje jako horký brambor. Malým veřejným zakázkám a zvláště těm podlimitním se začíná dařit mnohem lépe a firmy se jich ujímají mnohem raději.
Veřejné zakázky malého rozsahu jsou zakázky s předpokládanou hodnotou do 2000 000 Kč za služby a do 6000 000 Kč za stavební práce, obojí bez DPH. U takzvaných podlimitních zakázek, které podnikatelé plní nejraději se navíc předpokládá, že zakázka nedosáhne finančního limitu podle odstavce 1 §12 zákona č 137/2006 Sb o veřejných zakázkách.
Proč malé veřejné zakázky podnikatele více táhnou?
Proč se firmy raději pouští do malých zakázek? Odpověď je jednoduchá. Období, kdy přitahovaly velké projekty a vidina velkých peněz je pryč. Firmy jsou již v mnohém poučeny. I na malé zakázce se mohou realizovat a posunout vpřed. Menší projekty bývají mnohem jasnější a průhlednější, případný pokus o podvodné jednání se zde dá mnohem rychleji odhalit a zadavatele to nutí chovat se mnohem vstřícněji a férověji, než když je možnost, zmizet v nepřehlednosti projektu velkého. Kladnou úlohu zde sehrává právě i zájem více firem a tedy nezřetelnost či nekorektní jednání by vyšlo mnohem snáze najevo a zadavatelé se musí ve vlastním zájmu více kontrolovat. Firmy už dnes také vědí své a před přijetím zakázky si projekty více kontrolují, prověřují a nebojí se, se zadavatelem vést dialog, což prokazatelně věcem prospívá.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informací