Mateřská dovolená i ochranná lhůta s ní související je pro muže vždy kratší
Jak mnoho občanů už dnes ví mateřská dovolená peněžitá pomoc v mateřství a vše co s danými záležitostmi souvisí, se už zdaleka nemusí týkat jen žen. Případů, kdy na mateřskou z nejrůznějších důvodů avšak dobrovolně nastupuje otec dítěte je stále více a zákon takový postup umožňuje. Některé lhůty a pravidla jsou pro tatínky jiné než v případě maminek.
Rozdíl v mateřské matky a mateřské, na níž nastoupí otec je hlavně v délce daného období samotného a ochranné lhůty
Jak je řečeno hned v úvodu, mateřská dovolená už dávno v našich končinách není jen výlučně ženskou záležitostí. Uvedené péče o dítě v prvních obdobích života se stále častěji dobrovolně a po dohodě ujímají otcové. Mnoho pravidel ohledně dané situace je stejných, ať je na mateřské, matka dítěte nebo jeho otec. Některé záležitosti však z logiky věci samotné i z hlediska administrativně-právního shodné nejsou a být nemohou.
Pokud jde o splnění podmínek samotného nároku na peněžitou pomoc v mateřství, jsou stejné pro matku i pro otce. Otec, který chce čerpat mateřskou, musí být v den nástupu na ni nemocensky pojištěn stejně jako pokud žádá matka. A stejně tak i pro tatínky platí nutnost splnění doby účasti na pojistném v rozsahu nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Stejný je i výpočet výše uvedené dávky. I otcům na mateřské náleží 70 procent z denního vyměřovacího základu a tento základ se podle jeho výše reguluje ještě příslušnou redukční hranicí:
- do částky 1162 Kč se započítává 100%,
- do částky 1742 Kč se započítává 60%,
- do částky 3484 Kč se započítává 30% a
- k částce nad třetí redukční hranici už se nepřihlíží.
Rozdíl v mateřské pro otce a mateřské pro matku je v délce možnosti pobírání této dávky i v délce ochranné lhůty. Jak prozrazuje už samotný název tohoto článku obojí je pro tatínky kratší než v případě maminek. Matka dítěte může dávku peněžité pomoci v mateřství čerpat po dobu 28 týdnů nebo až 37 týdnů pokud porodí více dětí současně a na mateřskou nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu.
Otci náleží peněžitá pomoc v mateřství po dobu maximálně 22 týdnů u jednoho dítěte nebo 31 týdnů v případě narození dvou či více dětí. Je zde taktéž podmínka, že otec může o mateřskou požádat až od sedmého týdne po porodu dítěte. Pokud už na mateřskou otec dítěte nastoupí, musí na ní strávit nejméně alespoň sedm dnů po sobě jdoucích, aby nárok na dávku vznikl.
Ochranná lhůta je v případě otců jen 7 dní
Ochranná lhůta, chrání nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě ztráty zaměstnání a zániku nemocenského pojištění. Pro otce na mateřské platí ochranná lhůta pouhých sedm dnů od skončení zaměstnání a zániku pojištění. Pro otce, který je OSVČ platí taktéž jen sedm dnů od zániku pojištění. V případě matky na mateřské činí uvedená ochranná lhůta až 180 dní od zániku pojištění, podle toho jak dlouho byla žena účastna nemocenského pojištění.
Podobné články
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informací