Menší podnikatelé mají více šancí dovolat se neplatnosti obchodního ujednání
Malým a středním podnikatelům přináší rok 2023 větší šanci jak se bránit při nevýhodném obchodním ujednání a dovolat se případné neplatnosti daného kroku. Pomůže jim v tom loni novelizovaný občanský zákoník, který pomatuje nejen na ochranu spotřebitelů, ale v daném směru právě i na ochranu podnikatelů.
Novela občanského zákoníku k ochraně spotřebitelů současně zavedla i přísnější pravidla pro sjednávání obchodních vztahů mezi podnikateli ohledně splatnosti ceny a úroků z prodlení
Nejen spotřebitelé potřebují spravedlivou ochranu proti nekalému jednání obchodníků ohledně nastavení cenových pravidel. Stejnou ochranu právě v jednoznačně zákonem nastavených pravidlech potřebují i samotní podnikatelé pro svá obchodní jednání a rok 2023 by měl přinést zlepšení pro obě jmenované skupiny. Zmíněné zlepšení má přinést nedávná velká novelizace občanského zákoníku ohledně ochrany spotřebitelů, která začala být účinná od 6. ledna 2023.
O nutnosti nastavení silnější jednoznačné ochrany spotřebitelů proti nekalému jednání obchodníků zejména v oblasti stanovení regulérních cen se hovoří již dlouho dosti hlasitě a činí se k tomu i potřebné kroky z hlediska zákonů. O čem se však příliš nemluvilo, je to, že aby mohla fungovat ochrana spotřebitelů, musí být současně nastavena i správná a spravedlivá pravidla pro jednání samotných obchodníků. Nejednou totiž už při sjednávání obchodních vztahů mezi podnikateli může dojít k nesprávnému a dokonce protizákonnému ujednání v obchodních smlouvách dojde k nesprávnému sjednání podmínek ohledně splatnosti cen i nastavení a ustanovení úroků z prodlení.
Podle pravidel platných před novelizací se do uvedených potíží dostávali velmi snadno malí a střední podnikatelé, kdy pro ně při jednání s většími partnery byly nastavovány příliš dlouhé doby splatnosti a k tomu neúměrně nízké úroky ve prospěch silnější protistrany. Následkem uvedeného jednání se pak slabší strana vztahu snadno dostávala do potíží a tato situace, následně přinášela negativa, jak pro podnikatele, tak i pro spotřebitele.
Výše zmíněná novelizace občanského zákoníku z listopadu roku 2022 tedy bude chránit nejen spotřebitele, ale i drobné podnikatele. Podnikatelé totiž změnou pravidel dostali právní možnost jak se proti pro ně nevýhodným ustanovením v obchodních smlouvách bránit.
Právě drobní podnikatelé mají nově více možností jak se dovolat nevýhodnosti smluvního ujednání i náhrady nákladů při uplatnění pohledávky
Změny v občanském zákoníku zavádí jednoznačná pravidla pro určení splatnosti ceny a stanovení výše úroku při neplnění povinnosti a odchýlení se od pravidel správně nastaveného obchodního ujednání. Občanský zákoník ukotvil maximální dobu splatnosti ceny na 60 dní a tuto hranici nelze bez postihu přestoupit, ale současně platí, že uvedené maximum je použitelné v odůvodněných závažných situacích a za normálních podmínek je cena splatná do 30 dnů od doručení faktury. Pokud ve smluvním ujednání mezi podnikateli dojde, k odchýlení se od zákonného ustanovení ohledně úroků z prodlení poškozený podnikatel se bude moci snáze dovolat neplatnosti daného smluvního vztahu a samozřejmě i náhrady s tím spojených nákladů zejména náhrady nákladů spojených s uplatněním pohledávky. Občanský zákoník nově stanoví, že pokud je smluvní ujednání podnikatelů nastaveno tak, že v sobě nemá ukotveno či vylučuje právo na úroky z prodlení nebo v sobě nemá zakotveno právo podnikatele na náhradu nákladů spojených s uplatněním pohledávky, pak je takové ujednání neplatné, protože je uzavřeno se zvláště nevýhodnými podmínkami a proti zásadám správného obchodního styku.
Novelizovaný občanský zákoník tedy ukládá přímo povinnost věnovat nevýhodnosti smluvních podmínek u obchodních smluv ze strany soudů pečlivou pozornost, a pokud se podnikatel takové nevýhodnosti dovolává a jsou shledány prvky zvláště nevýhodného obchodního ujednání, které jsou v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku, tak má být takové jednání soudně zhodnoceno jako neplatné.
Na straně druhé, ale samozřejmě i pro podnikatele platí, že je třeba obchodní vztahy dojednávat vždy s maximální pozorností a pečlivostí a snažit se vždy zamezit případným nesprávnostem či porušování pravidel. Tam kde k porušení pravidel při obchodní smlouvě dojde, je pochopitelně důležité mít i jednoznačný důkaz, že podmínky předmětné obchodní smlouvy byly sjednány skutečně neplatně.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací