Minimální mzda v roce 2018 bude 12 200 Kč a zaměstnavatelé se bojí
Minimální mzda se pro rok 2018 zvýší o 1 200 Kč měsíčně. Zaměstnanci se radují, zaměstnavatelům a podnikatelům, ale uvedená zpráva přidala pár vrásek navíc.
Vyšší minimální mzda zvedne náklady na zaměstnance skoro o 20 000 Kč
Ještě na konci minulého týdne se nad částkou minimální mzdy pro rok 2018 vznášel opar nejasnosti, ve hře o zvýšení byly tři částky a zaměstnavatelé i podnikatelé tajně doufali, že vyhraje částka nejnižší.
Dnes je již jasno. Ze tří návrhů nakonec zvítězil ten, který do hry vsadilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč ročně. I když se nejedná o nejvyšší navrhovanou sumu, jedná se o velmi vysoké navýšení a zaměstnavatelé už teď s hrůzou přemýšlejí, kde opět vezmou peníze na tak velký nárůst nákladů na zaměstnance.
Zvyšování minimální mzdy nikdy neznamená jen potěšit zaměstnance s nejnižší mzdou přidáním peněz. Zvyšování uvedené částky vždy znamená zvýšení povinných odvodů a tím i nákladů zaměstnavatelů na jednoho zaměstnance pobírajícího tuto mzdu. Zvýšením minimální mzdy pro příští rok na výše odsouhlasenou částku vzrostou náklady zaměstnavatelům na jednoho zaměstnance o víc než 19 000 Kč ročně. Zaměstnavatelé budou opět postaveni před těžkou zkoušku, jak uvedenou záležitost ustát a plnit své odvodové povinnosti. Minimální mzda se za dobu působení současné vlády velmi citelně zvyšuje již poněkolikáté a zaměstnavatelé musí vždy po tomto kroku řešit, jak ve svých firmách udržet pracovníky s nejnižší mzdou a nepropouštět. Podaří se se situací bojovat i v roce 2018 nebo ne? Nic se nedá říci předem s úplnou určitostí, ale záležitosti kolem pracovníků s minimální mzdou budou rozhodně opět vyžadovat železné nervy a einsteinovské uvažování.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací