Mít virtuální sídlo to znamená přísnější kontroly finančních úřadů
Ten kdo k podnikání využívá virtuální sídlo, se musí smířit s faktem, že bude více pod drobnohledem finančních úřadů a neměl by si dovolit pochybení či opomenutí v daňových povinnostech. Jinak si velmi snadno může pošramotit svoji podnikatelskou pověst a náprava je pak nesnadná a mnohdy nemožná.
Volba virtuálního sídla k podnikání nemusí znamenat vždy jen nefér hru se správcem daně a vyhýbání se daňovým povinnostem. K uvedenému kroku mohou podnikatele vést důvody ekonomické nebo jen snaha o zviditelnění firmy tím, že bude mít sídlo na známé adrese. Jenže i v takovýchto případech je třeba dopředu počítat s četnějšími a důkladnějšími kontrolami finančních úřadů, zvláště v případech kdy by došlo k daňovým nesrovnalostem.
Vychází se ze stanovení evropské legislativy
Problémy s formálními sídly a skutečnými místy podnikání v posledních letech stále narůstaly. Daňové kontroly v uvedených případech byly mnohem obtížnější, skutečné sídlo podnikání bylo hůře dohledatelné a častěji tak docházelo k daňovým únikům. Proto již v průběhu minulého roku Generální finanční ředitelství ČR avizovalo potřebnost změn v uvedené oblasti. Změny v letošním roce skutečně nastaly a vyšly z norem platné evropské legislativy. Vychází se z toho, že k určení skutečné ekonomické činnosti podnikatele již nestačí pouze poštovní doručovací adresa.
Rozhodujícím místem je to, kde podnikání skutečně probíhá
Podle §4 odstavce 1 písmene i) zákona č.235/2004 Sb o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů je pro daňové kontroly rozhodujícím místem to, kde je podnikatelská činnost subjektu skutečně prováděna. Z tohoto ustanovení se bude vycházet při určování sídla osoby povinné k dani.
Pro podnikatele to znamená že má povinnost být trvale kontaktní pro správce daně jak v místě virtuálního sídla, tak v místě skutečného podnikání. Podnikatel má povinnost přebírat si poštu, komunikovat s finančním úřadem v obou místech a poskytnout finančnímu úřadu adresu trvalého bydliště, která je pro správu daní v případě virtuálního sídla určujícím místem podnikání. Podnikatel musí umožnit finančnímu úřadu provést daňovou kontrolu v místě svého bydliště, v případě, že úřad předloží dokumenty dokládající, že v uvedeném místě dochází k jeho ekonomické aktivitě. Podnikatel, který se přihlašuje jako plátce DPH již musí povinně uvést i místo svého skutečného sídla ekonomické činnosti. V případě, že podnikatel již jako plátce registrován je, musí finančnímu úřadu dodatečně nahlásit skutečnost, že se formální místo podnikání od skutečného liší.
Při neplnění povinností hrozí pokuta a statut nespolehlivého plátce
Podnikatel musí tedy finančnímu úřadu nahlásit, že má virtuální i skutečné sídlo a spolupracovat se správcem daně. Pokud takto neučiní hrozí mu pokuta, která může činit až 500 000 Kč za ztěžování správy daní. Podnikatel se může z uvedeného důvodu stát i nespolehlivým plátcem podle § 106a zákona o dani z přidané hodnoty a i uvedené veřejné označení má pro podnikání neblahé a někdy až fatální následky. Proto je lépe problémům včas předejít.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací