Mzdová účetní je také člověk omylný a chybující, avšak co s tím?
I ta nejspolehlivější účetní se může dopustit chyby a udělat ve mzdě zaměstnance přeplatek či naopak nezapočítat vše co zaměstnanci náleží. Jak v daném případě postupovat? Na co má být připraven chybující a jak má postupovat zaměstnavatel.
Neúmyslné pochybení účetní se dá řešit a nehradí se úplně celá škoda, ale v opačném případě se hradí vše
Chyby děláme všichni dokonce i ti nejspolehlivější a jejich řešení záleží vždy na individualitě případu a na tom, zda jde o chybu nevědomou nebo vědomou a úmyslnou způsobenou vědomím porušením zákonů a pravidel ze strany viníka. V souladu se zákonem a individualitou situace musí postupovat i zaměstnavatel, v případě, že řeší chybu zaměstnankyně účetní.
Ano, i ta nejspolehlivější účetní se může dopustit chyby a přepočítat se nebo naopak něco nezapočítat a týká se to i mezd. Zaměstnanci může být omylem přidáno na mzdě, nemocenských dávkách, může mu být vypočítán vyšší přeplatek na daních a podobně. Jak je řečeno výše k celé situaci může dojít zcela neúmyslně z přetížení účetní, která si toto jednání neuvědomí. Nebo může dojít i k druhé závažnější variantě pochybení vědomého a úmyslného. Obě situace je třeba řešit nejen z hlediska nápravy chyby v účetním procesu samotném, ale také z hlediska vyvození odpovědnosti za chybnou práci.
Zaměstnanci a zvláště zaměstnanci v odpovědnějších profesích, kam účetnictví bezesporu patří, se už ve smlouvě zaměstnavateli zavazují k hmotné odpovědnosti za škodu. Když k takové škodě dojde, musí tedy nést následky. Pokud se tedy účetní dopustí neúmyslné nevědomé chyby, odpovědnost za vzniklou škodu se bude řešit podle § 250 zákoníku práce jako obecná hmotná odpovědnost zaměstnance za škodu. Zásadní je, že způsobení škody musí být zaměstnanci vždy prokázáno a teprve poté lze náhradu škody a uvedení situace do správného stavu vymáhat. Pokud se prokáže, že ke škodě ze strany zaměstnance došlo neúmyslně, nesmí po něm zaměstnavatel požadovat vyšší náhradu škody, než byl čtyřapůlnásobek jeho průměrného měsíčního platu, před tím než k pochybení došlo.
Pokud se však prokáže, že škoda byla zaměstnancem způsobena vědomě úmyslně či v důsledku požití návykových látek, zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat celou náhradu škody a může dát zaměstnanci i okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.
K náhradě škody je nutné vždy se zaměstnancem uzavřít dohodu o srážkách ze mzdy
Chybu úmyslnou i neúmyslnou je vždy třeba napravit. V případě náhrady škody zaměstnavateli musí být vždy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena odpovídající dohoda o srážkách ze mzdy. Tato dohoda musí být uzavřena i v případě úmyslného způsobení chyby mzdovou účetní. Pokud viník odmítá plnit výše uvedenou povinnost, může zaměstnavatel vymáhat náhradu škody soudní cestou.
V účetní a podobných odpovědných profesích se vyplatí se připojistit pro případ odpovědnosti za škodu
Jak vyplývá z celého článku neúmyslné chyby, při kterých však vzniká škoda, se stávají i těm nejodpovědnějším a nejspolehlivějším pracovníkům. Vyplatí se proto zamyslet se nad rizikovostí svého povolání, přičemž to účetní do uvedené řady nepochybně patří a raději se proti případnému maléru profesně připojistit kvůli odpovědnosti za škodu, Případná nepříjemná situace se pak zvládá přece jen o něco lépe.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací