Mzdové účtárny musí mít zaměstnavatel vždy evidovány v registru zaměstnavatelů
Osoba, která vůči svým podřízeným i úřadům a institucím hodlá vystupovat a jednat z pozice zaměstnavatele musí plnit mnoho nezbytných administrativních povinností, které jsou s danou pozicí ze zákona spjaté. V dané souvislosti je třeba myslet i na řádnou evidenci mzdové účtárny či účtáren pokud jich má zaměstnavatel více.
Do registru zaměstnavatelů musí zaměstnavatel nahlásit nejen sebe ale i své mzdové účtárny
Jak je uvedeno výše, kdo chce zaměstnávat třeba jen jedinou osobu, musí počítat s tím, že v souvislosti s daným úkonem musí plnit několik zásadních povinností svázaných s funkcí zaměstnavatele. To že je nutné plnit odvodovou povinnost vůči zdravotním pojišťovnám i České správě sociálního zabezpečení a vést k tomu potřebnou dokumentaci o zaměstnancích je většině zaměstnavatelů jasné. Stejně jasné bývá zaměstnavatelům i to, že je třeba zaměstnance patřičně odměňovat a úkony s danou záležitostí spojené většina zaměstnavatelů vloží na bedra mzdové účtárny. Uvedeným záležitostem však musí předcházet dva ještě zásadnější kroky, aby popsané povinnosti mohly být plněny.
Jedinec, který chce zaměstnávat druhé, musí sám sebe přihlásit do registru zaměstnavatelů, který vede Česká správa sociálního zabezpečení a do stejného registru je nutné přihlásit také všechny mzdové účtárny, které dotyčnému zpracovávají účetnictví. Pokud účetnictví zpracovává samostatná účetní, pak musí být v uvedeném registru zaneseny příslušné údaje o dané osobě.
Přihlášení své osoby jako zaměstnavatele i své účtárny do registru zaměstnavatelů musí zaměstnavatel provést do osmi dnů od vzniku daných skutečností. To znamená do osmi dnů od přijetí prvních zaměstnanců a navázání spolupráce s příslušnou mzdovou účtárnou, musí být uvedená aktivita nahlášena na ČSSZ. Přihlášení je potřeba provést na tiskopisech sloužících pro dané účely. Tiskopisy je možné použít papírové nebo elektronické. Na tiskopisu registrujícím osobu zaměstnavatele je třeba uvést tuzemské peněžní ústavy, u kterých má zaměstnavatel vedeny účty. V případě účtárny nebo účtáren je nutné uvést nejen adresy daných subjektů, ale také jména osob, které za ně mohou jménem daného zaměstnavatele vystupovat.
Každá účtárna, která pro určitého zaměstnavatele pracuje, musí být evidována samostatně s okruhem zaměstnanců, ohledně kterých vede evidenci.
Změny nebo zánik zaměstnavatele je nutné také v příslušné lhůtě hlásit
Do výše uvedeného registru zaměstnavatelů je nutné hlásit nejen vznik zaměstnavatele a jeho spolupráci s účtárnami, ale je nutné tam hlásit i každou změnu údajů či případný zánik rozhodných skutečností. Změny či zánik je nutné také hlásit do osmi dnů ode dne, kdy ke skutečnosti došlo. Pokud zaniká zaměstnavatel, musí danou změnu nahlásit právní zástupce dotyčného nebo likvidátor firmy. Plnění všech výše uvedených povinností ukládá zaměstnavatelům zákon č. 187/2006 o nemocenském pojištění.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací