Mzdy na našem území musí být vypláceny v tuzemské měně nebo omezeně také v naturáliích
Výplata mezd či platů na území určitého státu také podléhá pravidlům určeným zákonem a je třeba se podle toho řídit. Zákon stanoví nejen to, že zaměstnanec má dostat za svou práci zaplaceno a že musí dostat nejméně alespoň zaručenou mzdu. Určeno je i to v jaké měně a jakými prostředky má být zaměstnanci zaplaceno.
Mzdy a platy na našem území se až na drobnou výjimku musí vyplácet v tuzemské měně
Jak je uvedeno výše výplata mezd či platů je vytyčena zákonnými pravidly i z hlediska měny, ve které se vyplácí a zaměstnavatel i zaměstnanci musí tato pravidla akceptovat, i když by zaměstnanci třeba rádi dostali zaplaceno v jiné měně než je ta tuzemská.
Zákoník práce jasně stanoví, že zaměstnanci v České republice mají dostat za práci zaplaceno v tuzemské národní měně, kterou je koruna česká a zaměstnavatelé jsou povinni na našem území odměny za práci v dané měně vyplácet. Tendence obejít dané pravidlo použitím jiného zákona se samozřejmě objevují, ale právníci radí si s danou záležitostí nezahrávat, protože samozřejmě jde o nezákonné jednání, které může zaměstnavatele dostat do nepříjemných problémů.
Výjimka ze zákona je zde pro tuzemské občany pracující v zahraničí
V našem státě snad není zákon, který by v sobě neměl ukotveny nějaké výjimky z jednoznačných pravidel. Popisovaná problematika má onu výjimku také a týká se tuzemských občanů s místem výkonu práce v zahraničí.
Paragraf 143 zákoníku práce v odstavci 2 stanoví, že zaměstnancům s místem výkonu práce v zahraničí může zaměstnavatel vyplácet mzdu nebo plat v cizí měně, pokud s tím zaměstnanec souhlasí, a když je k této měně Českou národní bankou vyhlašován příslušný aktuální kurz.
V naturáliích se mzda může poskytovat jen částečně a zbytek musí být v penězích
Naturální mzda není jen fenoménem zašlých časů, pro některé zaměstnance je i dnes mzda poskytnutá ve formě výrobků či služeb zajímavá a žádaná. Uvedeným způsobem však může být vyplácena jen část mzdy, část výplaty musí být vždy v peněžní podobě. Alespoň nejnižší stanovenou mzdu musí zaměstnanec dostat v penězích a případná další část, pak může být v naturáliích.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací