Mzdy nám rostou pomalu, protože se prohýbají pod tíhou daní
Proč i při kvalitní a poctivě odvedené práci nejsou naše mzdy v porovnání se zahraničím nic závratného a jsme stále spíše v pozici chudých příbuzných? Na vině jsou daně.
Každý zaměstnavatel má povinnost odvést za každého svého zaměstnance povinně daň z příjmu a zdravotní i sociální pojištění, když má toto vše řádně splnit musí například bezdětnému zaměstnanci odkrojit ze superhrubé mzdy 42,7% a odvést to na účty patřičných institucí. Jak ukázal průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, daňovým zatížením mezd si nezadáme s vyspělými ekonomikami zemí jako je například Švédsko, Finsko a další. Jenže háček je právě v tom, že na daně odvádíme procentuálně podobně jako tyto země, ale základ ze kterého je daň odváděna zůstává nepoměrně nižší.
Nejvíce nám spolkne sociální a zdravotní pojištění
Samotné zdanění příjmu je 15% jenže k tomu je nutno přidat pojistné na sociální pojištění zde odvede zaměstnavatel 25% a k tomu ještě musí strhnout zaměstnanci dalších 6,5% jako zaměstnancovu samostatnou „povinnou trošku do mlýna“ a stejný postup je i u pojištění zdravotního, kde také nestačí že zaměstnavatel odvede 9% z hrubé mzdy zaměstnance, ale ještě musí být strženo dalších 4,5%. Uvedený postup musí být naplněn u každého zaměstnance. Takže teprve když je tato povinnost splněna může zaměstnavatel uvažovat o zvýšení platů. Jenže někdy už zkrátka firma nemá z čeho čerpat.
Manželka a děti odlehčí daňové zatížení
Daňové zatížení mezd, ale není stejné pro všechny zaměstnance. I když se povinným odvodům ze své mzdy žádný nevyhne, ovlivní je různé okolnosti. Hodně záleží na tom, zda je zaměstnanec ženatý nebo svobodný, jestli má nebo nemá děti a případně kolik dětí. Manželka a hlavně děti díky možnosti uplatnění zvýhodnění a slevy naší mzdě daňově idlehčí.
Globálně se nám však i přes tento fakt mzdy zvedají velmi pomalu a na jejich vyrovnání s okolními zeměmi si budeme muset ještě delší dobu počkat jak už naši pravidelní čtenáři z našich stránek vědí.
Podobné články
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v manželství
Možnost využití daňového odpočtu z hypotéky přináší manželům, kteří se rozhodli pořídit si společné…
Více informacíJak se daní odstupné v roce 2024?
Odstupné je z pohledu daní obecně zdanitelným příjmem a podléhá tak povinnosti odvádět daň z příjmů.…
Více informacíJak daní své příjmy daňový nerezident v ČR?
Osoba, která je podle českých zákonů považována na území České republiky za daňového nerezidenta, avšak…
Více informací