Na neplacené volno je při řádění přírodních živlů zákonný nárok, ale vždy je potřeba zaměstnavatele informovat a situaci doložit
Přírodní živly a zákonitosti mohou nejednou velmi nepříjemně komplikovat nebo dokonce i znemožnit nejen plnění pracovních povinností, ale už i samotnou cestu do zaměstnání. Jak má v takovém případě zaměstnanec jednat, aby neměl problémy s absencí a neplněním pracovních povinností a na co má nárok?
Závažnou překážkou v práci s nárokem na neplacené volno je nepředvídané přerušení či zpoždění hromadné dopravy i poskytnutí pomoci při živelních událostech
I když se člověk pokouší všemi možnými způsoby ovládat působení přírody, dá občas sama příroda velmi razantně a nepředvídatelně najevo, jak je takové počínání bláhové. Když se rozběsní přírodní živly nelze velmi často vykonávat ani nejběžnější činnosti a už vůbec ne povinnosti plynoucí ze složitých lidských zákonů. Uvedené platí i pro povinnosti zaměstnance.
Zákoník práce proto v ustanoveních o překážkách v práci na straně zaměstnance pamatuje i na situace, kdy se zaměstnanec přes veškerou snahu nemůže kvůli komplikacím v dopravě, které jsou způsobeny nepříznivým počasím dostat na pracoviště. V případě nepředvídaných mimořádných událostí, které způsobí přerušení provozu prostředků veřejné hromadné dopravy nebo zpoždění hromadné dopravy je zaměstnavatel povinen na nezbytně nutnou dobu poskytnout zaměstnanci pracovní volno a omluvit jeho absenci na pracovišti. Uvedené pracovní volno je však vždy poskytováno bez nároku na náhradu mzdy a zaměstnanec musí prokázat, že se na pracoviště nemohl dopravit jiným přiměřeným způsobem.
Zaměstnavatel musí taktéž poskytnout neplacené volno a omluvit nepřítomnost pracovníka, který koná občanskou povinnost či jiné úkony v občanském zájmu. K uvedeným občanským povinnostem patří i poskytování první pomoci a poskytování osobní pomoci při živelných pohromách, požáru, povodních i dalších katastrofách ohrožujících zdraví, životy či majetek spoluobčanů. Neplacené volno se poskytuje na dobu nezbytně nutnou. I v uvedených případech by měl uvolněný zaměstnanec překážku v práci doložit potvrzením od složek záchranného systému, nebo třeba zdravotnického zařízení, které přebíralo spoluobčana, jemuž poskytoval pomoc.
O každé překážce v práci, která pracovníkovi brání ve výkonu povinností plynoucích z pracovního vztahu, musí zaměstnanec zaměstnavatele informovat vždy, co nejdříve to mimořádná situace dovolí.
Zaměstnanec může být v mimořádné situaci i dočasně převeden na jinou práci, ale za stejných platových podmínek
Mimořádná situace si vždy žádá třeba i mimořádné změny, ale opět je nutné postupovat podle zákona. Může dojít i k situaci, že zaměstnanec i v nepříznivých podmínkách či těsně po řádění živlů na pracoviště dorazí, ale nemůže konat práci, kterou obvykle koná. V uvedeném případě může zaměstnavatel dočasně přeřadit pracovníka na jinou práci. V takovém případě musí jít vždy o práci, která odpovídá schopnostem zaměstnance a jeho zdravotnímu stavu. K uvedenému mimořádnému převedení na jinou práci musí však vždy dojít se zaměstnancovým souhlasem a se stejnými platovými podmínkami, které měl zaměstnanec při předchozí činnosti
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací