Na rekvalifikaci u zaměstnavatele může přispívat úřad práce
Rekvalifikace zaměstnanců je stále častěji pro stále více zaměstnavatelů čím dál větší nutností. Zavádění nových technologií a postupů téměř do všech oborů lidské činnosti se neobejde bez toho, aby se kvalifikace vlastních zaměstnanců zaměstnavatele nejen prohlubovala a zvyšovala, ale třeba i zcela měnila. Takovou rekvalifikaci většinou zajišťují zaměstnavatelé a s náklady jim může pomoci úřad práce.
Rekvalifikace může být u zaměstnavatele nebo přes úřad práce nebo si ji může jako cestu k vyšší či jiné kvalifikaci zvolit zaměstnanec
Za rekvalifikaci se dle zákona o zaměstnanosti § 108 považuje, jak rozšíření či prohlubování kvalifikace stávající, tak získání kvalifikace nové a taktéž získání kvalifikace pro pracovní uplatnění osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nemá.
Z uvedeného je tedy jednoznačně jasné, že není rekvalifikace jako rekvalifikace, že slouží k různým účelům a různé je podle toho i její zprostředkování, získávání i další záležitosti.
Nejznámější mezi laickou veřejností je rekvalifikace takzvaně od úřadu práce pro uchazeče a zájemce o zaměstnání, která kromě získání, či rozšiřování a prohlubování kvalifikace nezaměstnanému pomáhá i doložit jeho snahu a zaměstnání a udržet si nárok na podporu od státu. Pro rekvalifikaci čili získání kvalifikace nové či prohloubení kvalifikace stávající se však může jedinec rozhodnout i zcela a jen z vlastní vůle a i v takovém případě takzvané zvolené rekvalifikace si může zájemce požádat o podpůrné prostředky úřad práce.
Kromě uvedených způsobů je zde ještě další způsob rekvalifikace a tím je rekvalifikace zaměstnanců přímo u zaměstnavatele iniciovaná a zajišťovaná zaměstnavatelem pro jeho stávající zaměstnance a na míru konkrétním potřebám firmy.
Při rekvalifikaci u zaměstnavatele může úřad práce pomoci s úhradou nákladů rekvalifikace, ale mzdu musí zaměstnanci platit zaměstnavatel
Zaměstnavatelům, kteří se rozhodnou provádět rekvalifikaci zaměstnanců může ÚP finančně pomáhat a může jim částečně nebo i zcela hradit náklady spojené s danou činností. Znamená to, že v daném případě ÚP finančně podpoří snahu zaměstnavatele prohlubujícího a udržujícího či měnícího kvalifikaci svých zaměstnanců. Důležité co musí zaměstnavatel v daném případě vědět je, že úřad podpoří zaměstnavatele úhradou nákladů dané rekvalifikace, ale nebude hradit rekvalifikujícím se zaměstnancům náhradu mzdy, která jim v daném případě náleží. A případné cestovní výdaje související s cestováním do místa rekvalifikace musí také hradit zaměstnavatel. Na co tedy úřad zaměstnavateli poskytne peníze? Na náklady na učební pomůcky, pracovní a ochranné pomůcky používané při rekvalifikaci na pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví účastníka rekvalifikace a další obdobné výdaje.
O podporu na rekvalifikaci zaměstnanců si samozřejmě musí zaměstnavatel požádat a splnit určité podmínky
Zaměstnavatel, který má o výše uvedenou podporu na rekvalifikaci svých zaměstnanců zájem si musí o dané peníze samozřejmě příslušný úřad práce požádat a doložit, že rekvalifikace splňuje podmínky pro poskytnutí dané podpory.
S každým účastníkem zaměstnanecké rekvalifikace musí mít zaměstnavatel uzavřenu písemnou dohodu o rekvalifikaci a rekvalifikace musí být prováděna na náležité odborné úrovni a musí ji provádět zařízení s příslušným akreditovaným vzdělávacím programem, školy a školská zařízení v rámci příslušného oboru vzdělání, který má příslušná škola zapsaný v rejstříku vzdělávání.
Důležité pro zaměstnavatele je také vědět, že rekvalifikace v rámci zaměstnání by měla vždy probíhat v pracovní době a že se jedná o překážku v práci, za kterou zaměstnanci náleží náhrada mzdy či platu ve výši jeho průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu je možné rekvalifikaci v rámci zaměstnávání uskutečňovat jen v případě, že je to nezbytné kvůli jejímu zabezpečení.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací