Na sociální pojištění nedáváme všichni stejně
Sociální pojištění odvádí jednak zaměstnavatel za zaměstnance, ale svou část přidává také sám zaměstnanec. Na toto pojištění, ale neplatí všichni zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné stejně, jako třeba na zdravotní pojištění. Podívejme se na to, proč tomu tak je.
Za vším stojí vyměřovací základ
Zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5% ze své hrubé mzdy a zaměstnavatel odvádí za zaměstnance 25%. Do sociálního pojištění je zahrnuto:
- pojistné na nemocenské pojištění,
- pojistné na důchodové pojištění
- příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
Pojistné na sociální pojištění se hradí během roku pouze do dosažení limitu maximálního vyměřovacího základu.
Maximální vyměřovací základ pro platbu sociálního pojištění je v roce 2015 stanoven částkou 1 277 328 Kč. Ve chvíli, kdy zaměstnanec během roku dosáhne stanoveného limitu přestane se z jeho mzdy odvádět sociální pojištění. Od té chvíle již pojištění neodvádí zaměstnavatel (25%) ani sám zaměstnanec. Sociální pojištění musí být naposledy zaplaceno za měsíc, kdy bylo limitu dosaženo.
Maximální vyměřovací základ je příčinou toho, že lidé s vysokými příjmy zaměstnanci i OSVČ zaplatí na sociálním pojištění méně než ostatní plátci. Vyměřovací základ se váže k hrubé mzdě a sociální pojištění se odvádí z této hrubé mzdy. Vyměřovací základ pro sociální pojištění nelze snižovat o daňové slevy a další položky. I když roční hrubá mzda bude například 1 800 000 a druhý zaměstnanec bude mít roční hrubou mzdu 400 000 Kč. Odvádí oba zaměstnanci sociální pojištění ze základu do stejného limitu 1 277 328 Kč.
Osoby samostatně výdělečně činné jsou na tom stejně
Pro osoby samostatně výdělečně činné platí stejný maximální vyměřovací základ, jako pro zaměstnance. Sociální pojištění pro OSVČ je vypočítáváno z vyměřovacího základu, kterým je polovina základu daňového. Sazba sociálního pojištění pro OSVČ je 29,2%
Sociální pojištění a vedlejší činnost
Zaměstnanec, který je zaměstnán na hlavní činnost a přivydělává si na vedlejší činnost má z této vedlejší činnosti i vedlejší zdroj příjmů. U vedlejší výdělečné činnosti nemusí být při platbě sociálního pojištění dodržen maximální vyměřovací základ a při hrubé mzdě či zisku do limitu se u vedlejší činnosti sociální pojištění neplatí. U vedlejší výdělečné činnosti se sociální pojištění v roce 2015 neplatí do limitu 63 865 Kč hrubého příjmu.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací