Náhrada mzdy v prvních dvou týdnech nemoci v roce 2020
Náhrada mzdy v nemoci zvláště v prvních týdnech nebývá nijak ohromující částkou ani v roce 2020. Nicméně přesto uvedené peníze bývají velmi zásadním příjmem. Pojďme se tedy podívat, kolik zaměstnanec v uvedeném období příští rok, od zaměstnavatele dostane.
Pro náhradu mzdy bude i v roce 2020 určující průměrný hodinový výdělek z předchozího čtvrtletí ošetřený příslušnou redukční hranicí
Náhrada mzdy v prvních čtrnácti dnech nemoci jsou peníze, které vyplácí zaměstnavatel zaměstnancům pracujícím na pracovní poměr podložený pracovní smlouvou. Délka úvazku není pro nárok rozhodující. Peníze v nemoci náleží stejnou měrou zaměstnanci, který je zaměstnán na plný úvazek i zaměstnanci pracujícímu na úvazek částečný. Uvedená náhrada náleží nemocným zaměstnancům už od prvního dne lékařem potvrzené pracovní neschopnosti až do čtrnáctého dne pracovní neschopnosti za hodiny, ve kterých měl zaměstnanec pracovat, ale právě v důsledku nemoci pracovat nemohl. Pokud nemoc pokračuje i po uplynutí uvedených čtrnácti dnů na tuto náhradu mzdy od zaměstnavatele automaticky naváže poskytování nemocenské od státu
Z logických důvodů se tedy uvedená náhrada mzdy nemůže týkat OSVČ. Pokud si však OSVČ dobrovolně platí nemocenské pojištění, pak má v případě nemoci nárok na nemocenskou, vyplácenou státem ale až od patnáctého dne nemoci. Na tomto postupu se nic nezmění ani v roce 2020, což prakticky znamená, že stejně jako v roce 2019 bude podnikatel v prvních týdnech nemoci stonat bez peněz.
Základní veličiny a postupy užívané pro účely výpočtu náhrady mezd pro zaměstnance v nemoci zůstanou v roce 2020 nezměněny. Hodinová náhrada mzdy se bude rovnat 60ti procentům zredukované průměrné hodinové mzdy, které zaměstnanec dosahoval v období předcházejícího čtvrtletí před nemocí. V roce 2020 se jako každým rokem redukční hranice opět posunou mírně vzhůru a do částky za nemoc přibude o trochu více peněz než v roce 2019 a náhrada bude o několik desítek korun vyšší.
Redukční hranice stanoví, jak bude průměrný hodinový výdělek zredukován a z čeho tedy vzejde oněch 60 procent
V první redukční hranici do částky 203,35 koruny se z výdělku započítá nejvíce až 90 procent.
V případě druhé redukční hranice do částky 304,85 se započítá 60 procent z průměrného výdělku.
U třetí redukční hranice do částky hodinové mzdy 609,70 se započítá jen 30 procent. Nad částku 609,70 Kč už se nepřihlíží.
Podobné články
Jak se vypočítá nemocenské pojištění?
Proces výpočtu nemocenského pojištění v České republice je systematický a závisí na několika klíčových…
Více informacíNemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací