Náhrada škody na bedrech zaměstnance
Kdy má zaměstnanec povinnost uhradit zaměstnavateli vzniklou škodu a v jaké výši?
Zaměstnanec hradí zaměstnavateli škodu, kterou způsobil a byla mu prokázána
Spory ohledně náhrady škody zaměstnancem nejsou mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ojedinělým problémem a nezřídka končí až v soudních síních. Pokud už se problém se způsobenou škodou vyskytne, jak jej věcně a přiměřeně vyřešit.
Způsobení škody je jev, který se v našich životech občas vyskytuje a nevyhýbá se ani pracovním vztahům. O škodě na pracovišti i jejích dopadech a řešení by si obě strany pracovního vztahu měly promluvit a vyjasnit pravidla už ve chvíli, kdy spolu daný vztah uzavírají. Právě zde je velmi důležité znát svá práva i povinnosti a mít jednoznačně jasno v tom, jak se v případě způsobení škody bude postupovat a co musí která strana učinit.
Zákoník práce jednoznačně stanoví, že zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobí zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi nebo úmyslným jednáním poškozujícím zaměstnavatele a pracoviště. Zaměstnanec i zaměstnavatel mají povinnost chovat se vždy tak, aby vzniku škod maximálně předcházeli.
Zaměstnanec hradí skutečnou škodu nejvýše do čtyřnásobku platu
- Pokud zaměstnavatel žádá po zaměstnanci úhradu škody, musí být prokázáno, že uvedená škoda byla zaměstnanci skutečně prokázána a potvrzena.
- Výše náhrady škody požadovaná po zaměstnanci nesmí ze zákona přesáhnout čtyřnásobek zaměstnancova průměrného měsíčního platu.
- Přesné vyrozumění o výši náhrady škody a její úhradě musí dostat zaměstnanec od zaměstnavatele písemně. Úhradu škody lze po zaměstnanci žádat pouze v penězích. Vyrozumění o požadované úhradě vzniklé škody musí dostat zaměstnanec od zaměstnavatele vždy písemnou formou a nejpozději do jednoho měsíce od zjištění škody.
- Pokud se vznik určité škody prokáže více zaměstnancům současně, na náhradě škody se podílejí všichni poměrnou částkou jejich hrubých výdělků.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací