Náhrada za ztrátu výdělku a dorovnání mzdy při pracovním úrazu
K těžkému pracovnímu úrazu může dojít velmi snadno. Jedinec se náhle ocitá na nemocenské a následky výpadku výdělku mohou být velmi brzy nepříjemné. Náhrada za ztrátu výdělku a dorovnání mzdy je pak velmi vítáno. Jenže jak to s takovou náhradou výdělku vlastně je?
Škoda, která zraněnému zaměstnanci následkem úrazu vznikla, spočívá též ve ztrátě výdělku za dobu pracovní neschopnosti. Ke ztrátě výdělku došlo proto, že pracovní schopnost zaměstnance byla následkem úrazu omezena a náhrada za ztrátu výdělku, a dorovnání mzdy má tedy kompenzovat období, kdy nemá poškozený možnost dosahovat stejného výdělku jako před zraněním.
Kdy má zaměstnanec právo na náhradu za ztrátu výdělku a dorovnání mzdy?
Ztráta výdělku je vlastně rozdíl vzniklý mezi poskytovanou nemocenskou a průměrným platem poškozeného zaměstnance. Zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz a je proto v pracovní neschopnosti, má ze zákona nárok na náhradu za ztrátu výdělku, která mu během pracovní neschopnosti vznikla. Náhrada za ztrátu výdělku přísluší zaměstnanci do výše jeho průměrného výdělku před vznikem škody i za dobu, kdy mu v době prvních tří kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nenáleží nemocenská nebo kdy mu nenáleží náhrada mzdy.
Jak je to s výpočtem náhrady za ztrátu výdělku
Výše náhrady za ztrátu výdělku se vypočítává z hrubé mzdy poskytované zaměstnanci před úrazem a plné výše nemocenské. Jak uvádíme výše, jde vlastně o rozdíl mezi oběma veličinami. Velmi zásadní roli zde hraje průměrný výdělek zaměstnance v rozhodném období. Rozhodným obdobím je poslední ukončené čtvrtletí před pracovním úrazem zaměstnance, případně předchozí kalendářní rok. Pokud by došlo k situaci, že zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období 21 pracovních dnů, jako průměrný výdělek se bude brát pravděpodobný výdělek.
Jak se vyplácí náhrada škody za ztrátu na výdělku
Náhrada škody za ztrátu na výdělku při pracovní neschopnosti by měla být zaměstnavatelem vyplácena pravidelně každý měsíc i během pracovní neschopnosti, Praxe je ovšem taková, že většina zaměstnavatelů vyplácí zaměstnancům ztrátu na výdělku až po ukončení jejich neschopnosti.
Vyplacená náhrada škody za ztrátu výdělku podléhá zdanění, ale bolestné nebo kompenzace trvalých následků ne. Zaměstnanec tedy poté, co předá zaměstnavateli doklad o ukončení neschopnosti, dostává následně v jedné nebo více splátkách vyplacenu i náhradu výdělku.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíNemocenské pojištění si hradí stále menší počet živnostníků
V posledních letech se stává stále zřetelnějším, že počet živnostníků v České republice, kteří se dobrovolně…
Více informacíPři nemocenské je nutné vědět také o krácení nebo odebrání dávky
Je důležité si uvědomit, že výplata nemocenské dávky zaměstnancům ze strany státu kvůli pracovní neschopnosti…
Více informací