Náhrady od zaměstnavatele zaměstnanci náleží také v případě opotřebení jeho majetku
Náhrady od zaměstnavatele poskytované zaměstnancům nemusí souviset vždy jen s pracovními cestami či třeba s nějakou zdravotní újmou, která se zaměstnanci přihodí. Náhrada od zaměstnavatele zaměstnanci ze zákona náleží také v případech, když zaměstnanec používá pro práci vlastní soukromý majetek nářadí, počítače atd., ale i tento postup má svá zákonem nastavená pravidla.
Náhrada za opotřebení vlastního majetku zaměstnanci náleží, jen když je tento majetek používán se souhlasem zaměstnavatele
Zaměstnání je právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, který podléhá nejrůznějším předpisům a pravidlům stanoveným zákonem. Je zde určeno, že za odvedenou práci vždy zaměstnanci náleží a musí být poskytnuta odpovídající mzda a je zde také stanoveno, že zaměstnanci náleží náhrada výdajů a výloh, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s výkonem pracovní činnosti. Jak je řečeno již v úvodu známé jsou náhrady cestovní, které zaměstnanci vznikají v souvislosti s vysíláním na pracovní cestu a výkonem práce mimo kmenové pracoviště.
Nárok na peněžní náhradu od zaměstnavatele má zaměstnanec i v případě, že k výkonu pracovních činností uložených zaměstnavatelem používá vlastní soukromý majetek. Nejedná se jen o dopravní prostředky, ale také o vlastní nářadí a nástroje, bytové zařízení stůl, židle, lampa a další podobné záležitosti.
Zákoník práce k uvedenému nároku stanoví, že v daném případě musí jít o závislou práci vykonávanou na náklady zaměstnavatele a s jeho vědomím a souhlasem. Náhradu za opotřebení vlastního nářadí, nástrojů zařízení případně dalších soukromých věcí zaměstnance řeší zákoník práce v § 190. Tento paragraf stanoví, že pokud si zaměstnavatel se zaměstnancem sjedná, nastaví a písemně určí podmínky použití zaměstnancova soukromého nářadí, nástrojů a podobně. Musí být současně v daném předpisu uvedeny také výše a způsob poskytnutí náhrad za vzniklé opotřebení daných prostředků.
Poskytování náhrad zaměstnanci v souvislosti s používáním soukromého vozidla k práci určuje jiný paragraf konkrétně paragrafy 157 až 160 zákoníku práce.
Dané podmínky mohou být stanoveny k tomu účelu nastaveným vnitřním předpisem podniku či dohodnuty individuálně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale vždy je nezbytně nutná písemná forma, jak je podotknuto výše.
Poskytnutí uvedených náhrad nepodléhá zdanění
Jenže uvedené náhrady znamenají příjem, a jak se na tento příjem dívají daně? Jde sice o příjem ze zaměstnání a tedy příjem ze závislé činnosti, ale zdanění nepodléhá, protože podle zákona o daních z příjmů nezvětšuje majetek poplatníka, ale pouze vyrovnává stav a kompenzuje úbytek tohoto majetku.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací