Nárok na řádnou dovolenou v souvislosti s mateřskou či rodičovskou dovolenou
Nárok na řádnou dovolenou od zaměstnavatele vzniká za určitých podmínek i rodičům čerpajícím mateřskou či rodičovskou dovolenou. Jaké jsou podmínky?
Obecné podmínky nároku zaměstnance na dovolenou
Ze zákona vzniká nárok na dovolenou každému zaměstnanci v pracovním poměru, který pro svého zaměstnavatele odpracoval celý kalendářní rok nebo alespoň jeho část či odpracoval alespoň nějaké dny. Zásadní podmínkou pro vznik nároku na dovolenou za kalendářní rok či alespoň za jeho část je to, aby zaměstnanec pro zaměstnavatele odpracoval v nepřetržitém pracovním poměru minimálně 60 dní.
Pokud zaměstnanec pracuje pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, má nárok na celou dovolenou za uvedený rok. Zaměstnanec, který pracoval v pracovním poměru pro svého zaměstnavatele jen část roku a má odpracováno alespoň uvedených 60 dnů, má nárok na poměrnou část z dovolené. A nárok na dovolenou vzniká i zaměstnanci, který u zaměstnavatele pracoval v pracovním poměru a neodpracoval uvedených 60 dnů, ale nějaké dny odpracované má. V uvedeném případě zaměstnanci náleží dovolená za odpracované dny.
Podle zákoníku práce § 213 činí délka dovolené za celý rok minimálně čtyři týdny, u státních zaměstnanců činí dané minimum 5 týdnů. Pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají nárok na 8 týdnů dovolené za rok.
Pokud má zaměstnanec nárok jen na poměrnou část dovolené, protože pracoval pro zaměstnavatele jen po část roku. Náleží mu vždy jedna dvanáctina z celkové délky dovolené za každý odpracovaný měsíc kalendářního roku. V případě dovolené za odpracované dny náleží zaměstnanci dovolená v rozsahu části jedné dvanáctiny za každých odpracovaných 21 dnů.
Mateřská či rodičovská a nárok na řádnou dovolenou od zaměstnavatele
Také zaměstnaného rodiče, který plní rodičovské povinnosti na mateřské či rodičovské dovolené se týká nárok na dovolenou. Pokud rodič pracoval před nástupem na mateřskou či rodičovskou pro zaměstnavatele v nepřetržitém pracovním poměru vznikl mu i nárok na dovolenou, délka uvedeného nároku odpovídá době, kterou zaměstnanec odpracoval. Stejná je i situace, když během roku rodiči mateřská či rodičovská dovolená končí a zaměstnanec se do zaměstnání vrací. I mateřská dovolená se z hlediska nároku na dovolenou v zaměstnání považuje za výkon práce, ale rodičovská dovolená už se v dané situaci za výkon práce nepovažuje.
Příklad: zaměstnankyně Nováková čerpá v roce 2019 mateřskou dovolenou od 15. 1. 2019 do 29. 7. 2019. Od 30. 7. 2019 má zaměstnankyně nárok na čerpání dovolené za kalendářní rok 2019, a pokud bude pracovní poměr trvat celý kalendářní rok i nárok na dovolenou bude náležet v plné výši za celý rok.
Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s mateřskou či rodičovskou zaměstnance
Pokud si zaměstnanec nemůže vyčerpat řádnou dovolenou v období, za které náleží, protože čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen určit čerpání této dovolené až poté, kdy u tohoto zaměstnance skončí uvedené překážky v práci, tedy mateřská či rodičovská dovolená.
Nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou se u zaměstnance čerpání případné řádné dovolené vždy automaticky přeruší a má nárok si ji po skončení mateřské či rodičovské dočerpat.
Zaměstnavatel nesmí nařídit zaměstnanci čerpání dovolené v období, kdy tento zaměstnanec čerpá mateřskou či rodičovskou.
Pokud zaměstnankyně požádá zaměstnavatele po skončení mateřské dovolené o poskytnutí řádné dovolené tak, aby řádná dovolená bezprostředně navázala na končící mateřskou, je povinností zaměstnavatele této zaměstnankyni vyhovět.
Řádná dovolená se krátí pobytem na rodičovské a je dobré ji vybrat bezprostředně po mateřské
Jeden háček s řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou tu je, ale pokud si na něj dá rodič pozor, nemusí o nic přijít.
Jak je uvedeno výše, mateřská se v souvislosti s dovolenou považuje za výkon práce, ale rodičovská už toto postavení nemá a pobyt na rodičovské tudíž nárok na řádnou dovolenou krátí za dlouhodobou nepřítomnost v práci, i když jde o nepřítomnost akceptovanou a omluvenou z důvodu rodičovské.
Aby se uvedenému krácení nároku na řádnou dovolenou předešlo, musí si zaměstnanec nastavit čerpání řádné dovolené mezi mateřskou a rodičovskou. Uvedené znamená těsně před skončením mateřské dovolené požádat zaměstnavatele o čerpání dovolené řádné tak aby navazovala na právě končící mateřskou a poté čerpat dovolenou rodičovskou.
I v případě dovolené mohou vzniknout nejasnosti, o kterých je dobré se poradit s odborníky třeba na www.vedeni-ucetnictvi.cz.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací