Nejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle dávek spojených s péčí o dítě, které jsou většinou osvobozeny od zdanění, pobíráte i další příjmy. Pokud tyto příjmy nejsou přímo spojeny s péčí o dítě, nejsou osvobozeny od daně, nebo nepřesahují stanovený limit, který je ze zákona nezdanitelný, je třeba se věnovat daňovým otázkám.
Někdy se zdaněním příjmů může i při mateřské pomoci roční zúčtování u zaměstnavatele
Je důležité řešit zdanění příjmů získaných z pracovního poměru v roce před nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou. Pokud jste během tohoto období měli pouze jedno zaměstnání se zdanitelnými příjmy, můžete situaci jednoduše vyřešit požádáním o roční zúčtování daně přímo u zaměstnavatele. V případě, že jste měli kromě zaměstnání i jiné příjmy nepřesahující 20 000 Kč za rok, je možné požádat zaměstnavatele o roční zúčtování také.
Pokud však příjmy přesahují limity nebo už nejsou ze zaměstnání, ale z jiných činností při mateřské či rodičovské je většinou potřeba podat přiznání k dani a danit
Pokud vaše další příjmy před nástupem na mateřskou či rodičovskou dovolenou překročily 20 000 Kč, je nezbytné podat daňové přiznání a tyto příjmy zdanit. Stejná povinnost se týká i těch, kteří během mateřské či rodičovské dovolené na vedlejší činnost podnikají a jejich příjmy z této činnosti činí více než 50 000 Kč za rok.
Tento limit 50 000 Kč ročně se vztahuje také na ostatní zdanitelné příjmy, jako jsou například příjmy z pronájmu nebo kapitálového majetku získané během tohoto období. Jakmile je limit překročen, i o jedinou korunu, je nutné podat daňové přiznání a příjmy zdanit.
Při paušální dani je třeba řešit zálohy nebo podnikání přerušit
Během mateřské nebo rodičovské dovolené je také důležité řešit povinnosti související s platbami záloh na paušální daň. Pokud nechcete během péče o dítě tuto povinnost řešit, je nutné přerušit vaši živnost.
Při rodičovské dovolené záleží na výši zdanitelných příjmů a paušální daň většinou není to pravé
Podnikání na rodičovské dovolené v režimu paušální daně se obvykle nevyplácí a je vhodnější podnikat v běžném daňovém režimu na vedlejší činnost. V tom případě ale musíte většinou podat daňové přiznání a vždy je nutné podat i přehledy pro zdravotní pojišťovny a ČSSZ. Pokud váš čistý příjem z podnikání nepřesáhne 50 000 Kč za rok a nemáte jiné zdanitelné příjmy, příjmy se nedaní.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíZákladní daňová sleva na poplatníka se v nejbližším období zřejmě nezvýší
Zvýšení základní daňové slevy na poplatníka bylo jedním z klíčových slibů současné vlády, který byl…
Více informací