Nemocenská či mateřská díky ochranné lhůtě může náležet i po skončení zaměstnání
Nemoc přichází zpravidla nečekaně a neptá se jak je na tom zaměstnanec se zaměstnáním a jestli mu třeba zrovna v dané době nekončí pracovní smlouva. A podobná je situace s těhotenstvím, ale naštěstí jsou zde zákonem určené ochranné lhůty, které v dané situaci zaměstnance přece jen chrání.
Nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství mají ochranné lhůty pro případ konce zaměstnání
Nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství patří mezi celkem šest dávek, které stát vyplácí zaměstnancům a ekonomicky činným pojištěncům v situacích, kdy si právě z důvodu nemoci či těhotenství dočasně nemohou opatřovat výdělek.
Obě uvedené dávky náleží občanům s aktivně hrazeným nemocenským pojištěním. Pro zaměstnance v pracovním poměru je účast na nemocenském pojištění povinná začíná se začátkem pracovního poměru a také s ním končí, ale navazují právě výše uvedené ochranné lhůty. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolnou platbou, ale právě pokud chtějí mít nárok na peněžní podporu v uvedených životních situacích, musí si ohlídat náležité pravidelné odvody.
Tato státem vyplácená nemocenská se nemocným zaměstnancům i pojištěným OSVČ vyplácí od 15 dne trvání pracovní neschopnosti. Mateřská se vyplácí po dobu 28 týdnů, v případě vícečetného těhotenství je to 37 týdnů. Jak je řečeno v úvodu, jedná se o životní situace, které přichází většinou náhle, a proto se k nim váže již řečená ochranná lhůta.
Uvedená ochranná lhůta je zde pro případy, kdy zaměstnanec přestane být zaměstnancem, protože mu skončil pracovní poměr a v téže době onemocní či je zaměstnankyně těhotná.
V případě nemoci je ochranná lhůta sedm kalendářních dnů po skončení pracovního poměru. Pro mateřskou platí ochranná lhůta 180 dnů po skončení pracovního poměru.
Pozor u nároku na mateřskou je třeba splnit ještě potřebnou dobu předchozího pojištění
Z uvedeného tedy vyplývá, že pokud zaměstnanec či těhotná zaměstnankyně nastoupí na nemocenskou či mateřskou v ochranné lhůtě a u mateřské bude splněna i navazující podmínka, peníze vypláceny budou. V případě nemoci je však potřeba počítat s tím, že peníze od státu začnou nabíhat až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Od prvního do čtrnáctého dne neschopnosti platí zaměstnancům v nemoci náhradu mzdy zaměstnavatel, ale zaměstnancům, kteří se dostanou do neschopnosti v ochranné lhůtě, ale už po konci pracovního poměru náhrada mzdy od zaměstnavatele již nenáleží a musí si tedy počkat až na nemocenskou.
U nároku na mateřskou je zase důležité myslet na splnění potřebné doby hrazeného pojištění minimálně 270 kalendářních dní v předchozích dvou letech před nástupem na mateřskou, i když se nastupuje v ochranné lhůtě. Bez splnění uvedené doby pojištění nárok na mateřskou nevznikne ani přes splněnou ochrannou lhůtu.
Podobné články
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací