Nemocenská je dávkou s přísnými pravidly a i při pandemii může dojít i k jejímu krácení či nevyplacení
Nemocenská je dávkou, která v situaci posledních týdnů a měsíců zajímá daleko větší část národa než kdykoli dříve. Pro nejednoho občana je uvedená dávka v současnosti jediným příjmem skýtajícím prostředky na zajištění životních potřeb. Není tedy na škodu ohledně nemocenské připomenout, že jde o dávku velmi citlivou na nedodržování pravidel a velmi snadno může dojít k jejímu krácení či úplnému odnětí, pokud se poruší pravidla.
Nárok na nemocenskou vychází ze zákona a redukčních hranic
Nemocenská je dávkou vyplácenou z nemocenského pojištění vyplácenou zaměstnanců nebo i OSVČ, které jsou aktivně účastny nemocenského pojištění. Podnětem ke vzniku nároku na nemocenskou je úraz či onemocnění, v jehož důsledku nemocnému byla lékařem potvrzena dočasná pracovní neschopnost. Nárok na nemocenskou z nemocenského pojištění nemocnému vzniká od 15 dne lékařem uznané pracovní neschopnosti. Do uvedeného dne pobírají zaměstnanci v pracovním poměru náhradu mzdy od zaměstnavatele. OSVČ jsou v prvních čtrnácti dnech nemoci bez dávek odkázáni na vlastní zabezpečení, pokud nejde o OSVČ na činnost vedlejší, které mohou být důchodci, pečujícími rodiči a podobě a pobírat dávky z dané situace plynoucí.
Výše nemocenské a její pravidla se řídí zákonem o nemocenském pojištění a příslušnými redukčními hranicemi podle výše příjmu nemocného. Zásadní však jsou právě i zmíněná pravidla, která je nutné dobře znát a respektovat, protože v opačném případě se může stát, že nemocný hříšník dostane nemocenské jen část nebo mu může být uvedená dávka i zcela odepřena.
Z nemocenské může ukousnout nevhodné chování, konzumace alkoholu či trestný čin
Většině z nás je jasné, že může o nemocenskou nebo její část přijít pokud poruší režim práce neschopného tím, že nedodrží dobu stanovené vycházky, nebude kontrolou zastižena na adrese, na které se má po dobu nemoci zdržovat či naopak bude kontrolou přistižena při práci, kterou vzhledem k neschopnosti vykonávat nemůže.
Avšak jsou zde i další situace, které mohou nemocného připravit až o polovinu nemocenské dávky. Pozor v daném případě na všechny závažnější prohřešky proti společenskému. Je třeba se vyvarovat účasti na fyzických potyčkách s druhými rvačky. Také opilost či úmyslný trestný čin mohou spolknout velkou část nemocenské dávky.
Zcela o nemocenskou připraví fingování či úmyslné způsobení si nemoci, účast ve stávce či útěk z vazby
Pokud si někdo způsobí nemoc či úraz úmyslným jednáním proti pravidlům ochrany zdraví nebo eventuálně nemoc předstírá, na nemocenskou, nárok nemá, a pokud by byla přiznána, tak ji bude muset při prokázání úmyslu vrátit. Na nemocenskou také nemá nárok osoba, u které už během doby pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény vznikl současně nárok na starobní důchod.
Účast ve stávce taktéž odpírá účastníkovi nárok na případnou nemocenskou a dávku nedostane ani jedinec, který uteče z vyšetřovací vazby nebo výkonu trestu. Více zde.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací