Nemocnost zaměstnanců ovlivňuje řada faktorů a není ve všech firmách stejná
S nemocí zaměstnanců se občas musí vypořádat každá firma, žádný jedinec není stoprocentně imunní a nemá patent na zdraví, takže zkrátka na žádném pracovišti se nemohou od záležitostí spojených s nemocnými zaměstnanci zcela oprostit. Na uvedeném místě je však třeba zdůraznit, že to s nemocností zdaleka není ve všech podnicích a firmách stejné a že i nemocnost je jev, který má řadu zákonitostí, se kterými lze pracovat.
Problematika nemoci a z ní plynoucí absence jsou i na poli zaměstnání jevem přirozeným, který není všude stejný a v každé firmě se řeší trochu jinak
Jak, je řečeno hned v úvodu neexistuje snad pracoviště, kde by alespoň někdy nemuseli řešit záležitosti kolem nemocného zaměstnance či zaměstnanců. Situace však ani zdaleka není ve všech firmách jednotná ani v době zvýšeného výskytu chorob. Někde zkrátka zaměstnanci marodí častěji i v hojnějším počtu a na některých pracovištích je nemocnost téměř nulová.
To co daný rozdíl způsobuje, tkví v mnoha záležitostech současně. Statistiky i realita ukazují, že daleko častěji jsou nemocní zaměstnanci pracující fyzicky než vědečtí pracovníci a lidé v managementu. Nejčastěji nemoc skolí pracovníky v automobilovém průmyslu, stavebnictví a všeobecně technických profesích. V těsném závěsu za nimi jsou třeba pracovníci bank a pojišťoven. Proč tomu tak je? Jak je již řečeno výše nemocnost ovlivňuje řada faktorů a záleží na tom, jak se k daným faktorům přistupuje.
Zásadní úlohu zde hraje samozřejmě to, jaké jsou pracovní podmínky a pracovní pozice a pracovní náplň. Situaci však ovlivňuje i velikost firmy, vztahy na pracovišti a přístup vedení k daným záležitostem.
Nemoc zaměstnance je pro zaměstnavatele vždy nepříjemností, ale záleží, jak se obě strany k situaci staví
Nemoc zaměstnance s pracovní neschopností znamená pro zaměstnavatele vždy nejednu starost navíc. Nejen že se musí vyplácet nemocenská, ale záležitost je třeba vyřešit i po stránce povinností k úřadům a najít za nemocného zaměstnance náhradu. Je však prokázáno, že tam, kde zaměstnavatelé vycházejí nemocným zaměstnancům vstříc a jednají s nimi empaticky a kolegiálně se zaměstnanci vracejí do práce dříve, nemají potřebu nemocenskou využívat k zařizování jiných než zdravotních záležitostí a podobně.
Nízkou nemocnost zaměstnanců je samozřejmě dobré získávat a udržovat dobrou prevencí. Umožňovat zaměstnancům bezproblémové vyřízení lékařských záležitostí typu preventivních prohlídek či očkování, poskytování dnů zdravotního volna či nejrůznějších zdravotně-regeneračních bonusů. Další informace k problematice zde.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací