Nemocných zaměstnanců je více, ale stůně se kratší dobu
Jak ukazují nejrůznější zdravotnické studie a průzkumy situace kolem lidského zdraví všeobecně není nikterak růžová. Platí to i pro naši zemi a otázky upevňování lidského zdraví, prevence nemocí i zkvalitňování lékařské péče si zaslouží náležitou pozornost a podporu i ze strany zaměstnavatelů.
Je třeba brát v úvahu i to, že lékařská věda sice postupuje vpřed mílovými kroky a lidský věk se prodlužuje, ale na straně druhé jsou dnes lidé v důsledku nejrůznějších vlivů daleko náchylnější k nemocem a stoupá i počet těch, kteří se dlouhodobě léčí se závažnými chorobami. Nemocnost zaměstnanců se průměrně zvyšuje i když se lidé často, právě kvůli zaměstnání snaží, aby v neschopnosti byli jen krátkou dobu. Každý dobrý zaměstnavatel by se proto měl v zájmu prosperity své firmy, zabývat zdravím svých zaměstnanců a v rámci možností je podporovat. Poskytování zdravotního volna či zaměstnaneckých benefitů zaměřených na podporu zdraví a zlepšení kondice je zaměstnanci oblíbené a má svůj hlubší smysl.
Velká města znamenají také větší nemocnost
Statistiky ukazují že nemocných v letošním roce oproti loňsku opět mírně přibylo, což může být, jak uvádíme výše v důsledku nejrůznějších faktorů třeba i klimatických změn. Nemocní se sice většinou snaží rychle uzdravit, zkracuje se doba pobytu v neschopnosti o 3 až 5 dnů, ale to nemusí být vždy to nejlepší řešení. Rozvoji podniku poslouží zdravý a odpočatý zaměstnanec. Pokud se tedy váš podnik nachází v některém z velkých průmyslových měst Praha, Ostrava, Most, atd, a zaměstnanci vám pracují naplno, měli by následně dostat i více příležitostí k odpočinku a načerpání nové energie.
Nemocni zaměstnanci znamenají chybějící článek a platbu náhrady mzdy
To, že je lépe investovat do podpory zdraví svých pracovníků, než jim pak následně platit nemocenskou při, které vám tyto síly schází je všeobecně známý fakt. Nedoléčený zaměstnanec navíc může nejen pro sebe, ale i pro firmu znamenat riziko dalších komplikací a výdajů.
Od roku 2014 poskytuje zaměstnavatel nemocnému zaměstnanci náhradu mzdy od 4. do 14. dne nemoci. Od patnáctého dne nemoci přebírá platbu nemocenské Česká správa sociálního zabezpečení. V říjnu 2014 byl též stanoven závazný všeobecný vyměřovací základ a redukční hranice pro výpočet nemocenské v roce 2015.
Redukční hranice stanoví § 22 odstavec 3 zákona o nemocenském pojištění a každoročně vychází ze všeobecného vyměřovacího základu stanoveného zákonem o důchodovém pojištění. Určující je vždy kalendářní rok, který o dva roky předchází tomu, pro který se redukční hranice stanoví. Znamená to, že v roce 2015 je určující všeobecný vyměřovací základ z roku 2013.
Jak tedy vidíme ani administrativní řešení otázky nemocných zaměstnanců nemusí být zrovna jednoduchou záležitostí, proto je ekonomičtější zabývat se podporou jejich zdraví.
Se správným účtováním mezd nemocným zaměstnancům vám mohou poradit také na www.vedeni-ucetnictvi.cz
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací