Není tarif jako tarif aneb volání v EU může být pořád dražší
Pokud jde o změny v pravidlech, nařízeních i zákonech, je důležité být informovaným i ostražitým a počítat s tím, že skoro vždycky může být něco trochu jinak, než se zdálo. Asi nic na světě není neochvějně stoprocentní a pokud se týká nedávných změn v roamingu je potřeba bdělost i informovanost dvojnásobná.
I po zavedení regulovaného roamingu se může zákazník setkat s příplatky
„Pravidla se mění, zákazník už se nebude muset bát používat na dovolené v EU mobil, protože od poloviny června 2017 bude telefonovat i používat data za stejné ceny jako v tuzemsku,“ informovala před prázdninami snad všechna média. Zákazník byl v podobných sděleních ujišťován i o tom, že regulovaný roaming se týká všech mobilních operátorů a jeho nastavení proběhne automaticky u nových i stávajících zákazníků, ale realita opět dopadla trochu jinak.
Dovolené skončily a nejeden zákazník rozčarovaně hledí na vyúčtování služeb od telefonního operátora a volá na Český telekomunikační úřad, že ceny za telefonní služby v EU mu u jeho operátora neladí s těmi tuzemskými a uvedená instituce s ním v dané věci souhlasí. I po uvedených změnách mohou mít některé roamingové tarify v sobě zakomponovány příplatky za služby poskytované v rámci EU. Háček je v tom, že uvedený tarif neměl být v souvislosti se změnami platícími od poloviny června zákazníkům nastavován automaticky, ale jen jako tarif zvolený samotným zákazníkem. Jenže opak se stal pravdou a roamingový tarif Volání bez hranic, byl zákazníkům O2 automaticky nastavován jako tarif odpovídající novým pravidlům tarifu bez příplatků.
V případě neúspěšné reklamace se zákazník má obrátit na Český telekomunikační úřad
Operátor, který zákazníkům nabízel výše uvedený tarif, však ani v nejmenším nepřipouští, že by jednal v rozporu s pravidly, naopak se dušuje, že všechna pravidla svědomitě dodržel a zákazníky o cenách za využívané služby informoval a informuje uvítací SMS přímo v zemi, kam přicestovali.
Zákazníci, kteří cítí ze strany operátora v dané souvislosti újmu a dožadují se nápravy. Musí chybné vyúčtování reklamovat nejdříve u operátora, který by měl do jednoho měsíce od podání reklamace přiznat chybu a vyúčtování opravit. V případě, že se zákazník svých práv u operátora nedovolá má možnost si vzít na pomoc Český telekomunikační úřad a žádat o řešení věci soudní cestou.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací