Nepominutelný dědic má zásadní úlohu v dědictví ze zákona i ze závěti
Nepominutelný dědic či dědicové mají v dědickém řízení velmi zásadní roli, a jak už samo označení napovídá, pokud takový dědic existuje, nelze jej jen tak snadno z aktu vyřadit, ať už se jedná o dědictví ze zákona nebo ze závěti. Na straně druhé i uvedenou osobu je možné vydědit, pokud je k tomu zásadní důvod.
Záležitosti kolem dědictví se většinou neřeší snadno, ať už se postupuje podle závěti zanechané zůstavitelem nebo se dědí ze zákona. Každý jedinec, který je k tomu právně způsobilý má možnost, vyjádřit svoji poslední vůli ohledně vypořádání pozůstalosti. Uvedené vyjádření poslední vůle, znamená sepsání závěti. Závěť správně napsaná a podepsaná zůstavitelem za účasti notáře, dává zůstaviteli jistotu, že s jeho majetkem bude po smrti naloženo tak, jak v závěti určil. Při sestavování závěti je vždy nutné si uvědomovat, že uvedený dokument pokud má mít odpovídající právní sílu, musí být řádně promyšlen a musí splňovat všechny zákonem stanovené náležitosti. Včasná pomoc odborníka z oblasti práva může v dané situaci předejít mnoha pozdějším nesrovnalostem.
Pokud zůstavitel závěť nezanechá či je uvedený dokument z nějakého důvodu neplatný, přijde na řadu dědictví ze zákona, kdy zákon s ohledem na příbuzenskou linii určí jaký podíl majetku, kterému dědici připadne a pokud zůstavitel nemá žádné příbuzné ani nezanechá poslední vůli, připadne dědictví státu.
Klíčovou postavou v dědickém řízení je nepominutelný dědic
Pokud zůstavitel není zcela bez rodinných a příbuzenských vazeb, je v dědickém řízení zásadní existence nepominutelného dědice nebo dědiců. Nepominutelným dědicem je ze zákona vždy potomek či potomci zůstavitele. Dědický podíl nepominutelných dědiců se vždy musí řešit jako první ať se dědí ze zákona nebo ze závěti. Podle § 1642 nového občanského zákoníku náleží nepominutelnému dědici povinný díl z pozůstalosti. Pokud potomek zůstavitele už má potomky a zemře ještě před zůstavitelem, stávají se ze zákona nepominutelnými potomky vnoučata zůstavitele.
Nezletilý nepominutelný dědic musí ze zákona dostat alespoň tři čtvrtiny zákonného dědického podílu. Zletilý nepominutelný dědic musí dostat alespoň čtvrtinu svého zákonného podílu. Jenže vztahy mezi rodiči a dětmi nejsou vždy ukázkové. Musí nepominutelný dědic dostat vždy svůj podíl?
Nezvedenému nepominutelnému dědici může zákon dědictví odepřít
Pokud se dědic chová k zůstaviteli za jeho života hrubě, odmítá mu pomoc v nouzi, nebo se dopustí závažného trestného činu, má zůstavitel právo jej vydědit. Ani nepominutelný dědic není v daném směru nedotknutelný. Pokud dojde k soudnímu vydědění nepominutelného dědice, je nutno se připravit na dlouhé soudní jednání, ve kterém se bude detailně prověřovat, jak se záležitosti doopravdy mají.
Pokud nejsou děti ani závěť, dědí další příbuzní po linii
Pokud není rozdělení dědictví určeno závětí, připadá po dílech dalším příbuzným. Po potomcích přichází v dědictví na řadu manželka nebo manžel, rodiče zůstavitele a osoby, které žily se zůstavitelem alespoň rok před jeho smrtí ve společné domácnosti. Dále se dědická linie přesouvá k sourozencům zůstavitele. Když některý ze sourozenců nedědí, přechází daný podíl na děti tohoto sourozence. Pokud nedědí nikdo z uvedených, dědictví pokračuje k rodičům a prarodičům zůstavitele.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací